Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naše úklidová firma funguje jako sociální podnik

Starostové píší

  1:21
PRAHA 7 - Podle úklidu je vidět, zda město funguje nebo ne. Na úklid v ulicích a parcích Prahy 7 jsme se proto zaměřili hned od počátku nástupu na radnici po volbách v roce 2014. Tehdejší systém příliš nefungoval. Městská část měla nasmlouvané dvě soukromé úklidové firmy, ale v ulicích pořádek nebyl. To jsme chtěli změnit.

Úklid Prahy 7 foto: ARCHIV RADNICE

Smlouvy se soukromými firmami jsme postupně ukončovali a přebírali úklid do vlastních rukou. Vybudovali jsme svou firmu, která postupně převzala úklid a svoz košů na celém území městské části. Dnes uklízí v režimu ručního i strojového čištění až sedmkrát denně sedm dní v týdnu.

Naše úklidová firma navíc funguje jako sociální podnik. Dostávají zde příležitost lidé, kteří obtížně shánějí zaměstnání. Často se jedná o osoby v různých krizových situacích, lidi bez domova či ty, kterým ztráta obydlí reálně hrozí. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu. Snažíme se dát těmto lidem šanci na návrat do běžného života. V úklidu aktuálně zaměstnáváme na 40 lidí. Namísto toho, abychom peníze dávali soukromým úklidovým firmám, využijeme je tam, kde pomáhají. V současné době navíc rozšiřujeme nabídku poskytované pomoci pracovníkům úklidu o další služby, jako je sociální a dluhové poradenství, pomoc psychologa či podpora výchovy a vzdělávání dětí.

Ačkoli ne každý nabízenou šanci využije a práci si udrží, tento systém se nám osvědčil. Lidé, kteří mají k naší městské části vztah a váží si příležitosti, kterou dostali, se úklidu věnují se zápalem a nasazením. Na čistých ulicích jim záleží. Navíc má každý uklízeč svůj rajon, lidé jej tam znají, zastavují se u něj, povídají si, upozorňují ho na místa, kde je nepořádek a občas mu i pomohou. Také tyto osobní vazby mají svůj význam. Pokud známe člověka, který po nás uklízí, nechceme mu přidělávat práci.

Zároveň u nás funguje služba online nahlašování problémů ve veřejném prostoru. Prostřednictvím aplikace v chytrých telefonech nám občané posílají podněty, jako že někde vznikla díra v chodníku, je poškozený mobiliář či právě nepořádek na ulici. Máme na radnici odbor, jehož pracovníci se zabývají řešením těchto podnětů často právě ve spolupráci s pracovníky úklidu.

Nový systém v úklidu se nám již osvědčil také v zimním období v případě kalamitních situací, jako je ledovka na chodnících. Naši uklízeči se ráno dostanou na nejvíce postižená či frekventovaná místa včas, což bohužel moc nefunguje v případě centrálně zajišťované údržby. Současný systém v Praze celkově není nastaven optimálně. Magistrát nemá dostatek kapacit, aby se úklid dostal včas na všechna místa a aby byly ráno chodníky pro občany schůdné. A není to jen otázka kalamit. Pokud někdo uklízí centrálně, pak úklidové vozy často jezdí na jednotlivá místa přes město zbytečně dlouhé trasy. Proto se na magistrátu snažíme prosadit, aby městské části přímo dostávaly peníze na úklid a údržbu veřejných prostranství, které často již stejně zajišťují.

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....