Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Naše úklidová firma funguje jako sociální podnik

Úklid Prahy 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úklid Prahy 7 | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 7  Podle úklidu je vidět, zda město funguje nebo ne. Na úklid v ulicích a parcích Prahy 7 jsme se proto zaměřili hned od počátku nástupu na radnici po volbách v roce 2014. Tehdejší systém příliš nefungoval. Městská část měla nasmlouvané dvě soukromé úklidové firmy, ale v ulicích pořádek nebyl. To jsme chtěli změnit.

Smlouvy se soukromými firmami jsme postupně ukončovali a přebírali úklid do vlastních rukou. Vybudovali jsme svou firmu, která postupně převzala úklid a svoz košů na celém území městské části. Dnes uklízí v režimu ručního i strojového čištění až sedmkrát denně sedm dní v týdnu.

Naše úklidová firma navíc funguje jako sociální podnik. Dostávají zde příležitost lidé, kteří obtížně shánějí zaměstnání. Často se jedná o osoby v různých krizových situacích, lidi bez domova či ty, kterým ztráta obydlí reálně hrozí. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu. Snažíme se dát těmto lidem šanci na návrat do běžného života. V úklidu aktuálně zaměstnáváme na 40 lidí. Namísto toho, abychom peníze dávali soukromým úklidovým firmám, využijeme je tam, kde pomáhají. V současné době navíc rozšiřujeme nabídku poskytované pomoci pracovníkům úklidu o další služby, jako je sociální a dluhové poradenství, pomoc psychologa či podpora výchovy a vzdělávání dětí.

Ačkoli ne každý nabízenou šanci využije a práci si udrží, tento systém se nám osvědčil. Lidé, kteří mají k naší městské části vztah a váží si příležitosti, kterou dostali, se úklidu věnují se zápalem a nasazením. Na čistých ulicích jim záleží. Navíc má každý uklízeč svůj rajon, lidé jej tam znají, zastavují se u něj, povídají si, upozorňují ho na místa, kde je nepořádek a občas mu i pomohou. Také tyto osobní vazby mají svůj význam. Pokud známe člověka, který po nás uklízí, nechceme mu přidělávat práci.

Zároveň u nás funguje služba online nahlašování problémů ve veřejném prostoru. Prostřednictvím aplikace v chytrých telefonech nám občané posílají podněty, jako že někde vznikla díra v chodníku, je poškozený mobiliář či právě nepořádek na ulici. Máme na radnici odbor, jehož pracovníci se zabývají řešením těchto podnětů často právě ve spolupráci s pracovníky úklidu.

Nový systém v úklidu se nám již osvědčil také v zimním období v případě kalamitních situací, jako je ledovka na chodnících. Naši uklízeči se ráno dostanou na nejvíce postižená či frekventovaná místa včas, což bohužel moc nefunguje v případě centrálně zajišťované údržby. Současný systém v Praze celkově není nastaven optimálně. Magistrát nemá dostatek kapacit, aby se úklid dostal včas na všechna místa a aby byly ráno chodníky pro občany schůdné. A není to jen otázka kalamit. Pokud někdo uklízí centrálně, pak úklidové vozy často jezdí na jednotlivá místa přes město zbytečně dlouhé trasy. Proto se na magistrátu snažíme prosadit, aby městské části přímo dostávaly peníze na úklid a údržbu veřejných prostranství, které často již stejně zajišťují.

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...