130 let

Proč číst Lomborga

Názory
  •   15:24
Ad LN 17. 7.: Všeho je dost. Je to snad špatně?
S pocity úděsu nad růžovou budoucností lidstva jsem se prokousal knihou Skeptický ekolog. Dřív než jsem stačil formulovat svou reakci na ni, vyšla naštěstí recenze Jana Kellera (LN 1. 7.) Vzápětí však následoval článek Terezy Urbanové, která s neuvěřitelnou nekritičností podpořila Lomborgovu růžovou budoucnost a ironizovala Kellera.
Jen stěží lze pochopit, že autorka vystupuje jako pracovnice Centra pro studium životního prostředí,. Liberálního institutu a Katedry ekonomiky životního prostředí VŠE. Patří jistě k tomu málu jedinců, kteří ještě popírají globální oteplování s mizením ledovců, šířením pouští, táním permafrostu a stoupáním hladiny oceánů. Jsou všichni ti, kteří investují miliardy do stavby pobřežních hrází, bojují za dodržování pravidel programu z Kjóta a obléhají úřady OSN, protože cítí ohrožení svých osmadvaceti ostrovních státečků v Pacifiku, jen pomatenými pesimisty?
Máme věřit, že údaje o zvyšující se koncentraci atmosférického CO2 jsou hrubým podvodem: Stejně jako data o mizení živočišných druhů, když někteří vědci mluví o „sedmé katastrofě Země“? Podle |Lomborga a Urbanové jsou údaje o kyselých deštích asi taky podvodem a zalesněná plocha na světě se naopak zvětšuje! A tak bychom mohli pokračovat…
Krize z nedostatku zemního oleje a plynu samozřejmě hrozí. To ovšem nezvýší naše zásoby pitné vody, neodstraní zvětšující se klimatický chaos, růst letních veder, opakující se tsunami, lesní požáry a další problémy, které s oteplováním planety mohou souviset. Je zřejmé, že přírodu nezachráníme zřizováním botanických a zoologických zahrad, umělým oplodňováním pandy velké nebo sněžného levharta. I když se nám podaří zachránit chřástala polního ve vojenských újezdech, přírodu nezachráníme, protože ta „přestala fungovat“, jak napsal Tomáš Lindner v Respektu. Jsou snad i snímky afrických jezer, která se výrazně zmenšila, také jen podvodnou fotomontáží?
V každém případě však pokládám dílo Bjorna Lomborga, ba i článek Terezy Urbanové za velmi důležité. Musí totiž svojí zoufalou snahou popřít skutečnost množstvím zdánlivě objektivních a vědecky podložených tabulek a grafů vyvolat jako zpětnou vazbu reakci právě opačnou, kritickou. Pochybuji, že se najde mnoho čtenářů kteří pobudou s knihou jako šťastní optimisté. A protože Lomborg nepatří do kategorie fundamentalistických fanatiků čerpajících vědomosti jen ze Starého zákona, talmudu a koránu, ale jde o sečtělého intelektuála (i když profesí statistika vzdáleného ekologii), může být efekt kritické zpětné vazby o to větší. Samozřejmě mě nepřekvapuje, že se na českém vydání podílela skupina Czech Coal z Centra pro ekonomiku a politiku.
Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás