Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Báseň o písekitu

Názory

  6:00
PRAHA - Ke sklonku starého roku pobyl jsem zase v Athénách nad Otavou. Vždycky je zajímavé pozorovat, jak Písečtí se starou krásou nakládají.

Písek, nábřeží

Někteří Písečtí umístili do antikizujícího pavilonu v městských sadech piano. Zvláště romské děti hrávaly na ně skvěle. A pak jiný Písecký – jedna z těch bytostí, jež milují tmu a anonymitu – v noci piano zničil. Ale ti první Písečtí se nevzdali a vybírají na opravu piana. Mimo jiné hudbou. Když jsem já šel tou Putimskou branou.

Ještě jiní Písečtí rozhodli, že se z domu u Putimské brány má odstěhovat hudební škola. Z toho romantického domu v hradbách, který zvěčnil nejen Fráňa Šrámek vzpomínkovými básněmi, ale i Václav Krška filmy podle Šrámka natočenými a svým způsobem i Václav Havel, kterýžto rád recitovával – jistě ne bez záblesku ironie nad tím sentimentem – Šrámkovu Píseckou: „Po řece Otavě za vorem vor / s jarem a létem odplouvaly...“ V novém šedivém baráku na rohu rušné ulice prý budou mít děti k muzicírování víc místa. A že jde přitom do kytek tradice a poetika a génius loci toho místa promuzicírovaného a probásněného, to nikomu nevadí...?

Kupodivu začal ještě jiným Píseckým vadit dobrý nápad – že by novou lávku přes Otavu vytvořil Josef Pleskot. Kromě toho, že je písecký rodák – je jedním z ne až tak mnoha velkých architektů současnosti, kteří nechtějí stavět pomníky svým extravagantním nápadům, ale posloužit právě tomu, čemu se říká génius loci. Pleskot je Plečnik současnosti, neváhejte, krajané!

Ale nejkrásnější písecká báseň je ta o písekitu. Vy neznáte písekit? To je prosím unikátní nerost, jehož jsou Písecké hory jediným světovým nalezištěm. Nevymyslel jsem si ho, najdete ho v Prácheňském muzeu, i s tou básní. Popiska praví, že je to „složitý kysličník niobu, tantalu, titanu, ytria, uranu a thoria“. To je ta báseň. Jako z Athén!

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...