Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Usednout, otevřít, snít

Názory

  13:20
Některé podoby literární vědy nejsou než mrtvou, do sebe zavinutou scholastikou. Textualita se diskurzuje, diskurz se performuje, performance se genderuje, gender se textualizuje. To věru není případ edice Literární věda v nakladatelství Malvern.

kniha (ilustrační) foto: Shutterstock

Tam se nad literaturou krásně literárně sní: Daniely Hodrové Chvála schoulení aneb Eseje z poetiky pomíjivosti, Gastona Bachelarda Poetika snění, Marie Langerové Hnízda snění, László Földényiho Melancholie... Teď naposledy Jana Lukavce Od českého Tokia k exotické Praze.

Cože? Kniha, která je shrnující analýzou české cestopisné literatury po východních zemích, že patří do kategorie snění? Kniha, líčící dobrodružné cesty českých mužů a žen do Japonska, Indie, Egypta, Palestiny, Turecka či na Balkán? Ano, neboť v jádru všech literárních zpráv o cestách leží konfrontace snu s realitou.

Nepřehlédněte:

Sen o Orientu a všechny stereotypy, které se s tímto pojmem kdy spojovaly. Jan Lukavec přitom není žádný stereotypista ani pokud jde o vyvracení stereotypů. To ponechává těm, kteří následují Edwarda Saida a jeho orientalistobijecký Orientalismus, jako by to bylo evangelium pravdy.

Lukavec Saida samozřejmě také cituje, ale jen jako jeden z mnoha modelů teoretického uchopování západovýchodních konfrontací. On sám nemá dopředu hotovou představu, co v cestopisech nalezne a jak to má hodnotit. Skromně kráčí od oblasti k oblasti, od knihy ke knize, tu cituje, tu parafrázuje, tu srovnává, tu glosuje. Možná až příliš skromně, možná by mohl být místy odvážnější ve svých závěrech. Právě pro autorské sebestažení, pro ponechání prostoru polyfonii (a kakofonii) hlasů českých cestovatelů je však Lukavcova cestopisologie ideální knihou pro vánoční čas a pro celou dlouhou českou zimu. Nechat živly venku zuřit, usednout do křesla, otevřít knihu o dálných, většinou pěkně horkých krajinách a snít...

V jádru všech literárních zpráv o cestách leží konfrontace snu s realitou

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...