15. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Knihy sem, Sberbank ven

kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

PRAHA Minule jsem psal o pocitu bezmoci při pohledu na ruskou okupaci částí Ukrajiny. Pak jsem se zastyděl a přeříkal si verše Svatopluka Čecha „Jsme slabí, malí – dosti těchto řečí! / Jen kdo tak zoufá, sláb a malý jest.“

Vždycky je příležitost k činům, jakkoliv nepatrné se zdají tady a teď. Před pár dny byl den vyvěšování tibetských vlajek. Nastávají ale dny vyvěšování ukrajinských vlajek (ministr Marian Jurečka šel příkladem!).

 Ministr zemědělství Marian Jurečka vyvěsil před budovou úřadu ukrajinskou státní vlajku.

Nastávají dny učení se zpěvu ukrajinské hymny. Pro nakladatelství nastávají dny inovace edičních plánů. Před půl rokem o knihy o Ukrajině a o ukrajinské autory téměř nikdo nestál, teď přišel jejich čas. Větrné Mlýny, jakoby to tušíce, vydaly loni antologii současné prózy Ukrajina, davaj, Ukrajina!, zato Dějiny Ukrajiny v NLN hanebně meškají.

A co druhá strana, ruský agresor? Jistě by nebylo moudré přestat číst knihy ruských autorů. Už vůbec by nebylo moudré přestat podporovat to druhé, lepší, protiputinovské, prodemokratické Rusko.

K tomu se vyplatí vzíti znovu do rukou Masarykův už stoletý opus Rusko a Evropa. Leccos v něm zastaralo, ale základní dělení dvou proudů uvnitř ruské kultury, liberálního a autoritářského, platí i po stu letech.

A pak je tu ještě jeden tradiční, občanskými aktivisty odedávna používaný, u nás však bezmála zapomenutý prvek odporu: bojkot.

Nemůžeme ovlivnit, kdo dostaví Temelín (kéž by nikdo!). Můžeme však striktně ignorovat pumpy Lukoilu a bankovní pobočky Sberbanku. Že je to jen neutrální byznys s benzinem či s penězi, který nemá s politikou co společného? Ale má. I ty jejich podezřele nízké ceny, i ty jejich „dárečky“, jsou setsakra politicky motivované. A že to Ukrajině nepomůže a Putina to neoslabí? Na to odpovídá starý slavjanofil Svatopluk Čech: „Sláb jenom ten, kdo ztratil v sebe víru / a malým ten, kdo zná jen malý cíl.“

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky