12. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Pojď blíže, Ivane

Ivan M. Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan M. Havel | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ivan M. Havel, od tohoto týdne pětasedmdesátník, je radostný muž a nikdy si na nic nestěžuje. Kdyby ale měly vznést v jeho jménu nějakou stížnost české kulturní dějiny – možná by si stěžovaly na to, že se tento muž jmenuje právě Havel.

Neboť pro širší veřejnost zůstává Ivan stále skryt za postavou svého bratra. Z této skrytosti Ivan přispěl k dílu Václava Havla velevýznamně: od Ivana pochází idea umělého jazyka ptydepe i samo toto slovo ve hře Vyrozumění. Od Ivana pochází motiv práce s umělou inteligencí ve hře Ztížená možnost soustředění. Ivan byl skutečným korespondenčním partnerem filozofujících pasáží Dopisů Olze, jak se lze přesvědčit z Dopisů od Olgy.

Jenomže Ivan Havel by byl významnou postavou českých kulturních dějin, i kdyby se Havel nejmenoval. Neboť Ivan je autorem svého vlastního díla. Je to dílo zvláštní, stojící na pomezí vědy a umění. Ba, jeho tématem je právě pomezí – jak oborů, tak lidských zkušeností a možností komunikace. Jeho knihy jsou většinou „dialogické“, jsou to přetvořené záznamy přátelských rozprav, v nichž neméně než o samotné téma rozpravy jde o rozprávění a komunikování, o vzájemné komentování a ovlivňování postřehů a myšlenek.

Sidonia a Sakateky Čtrnáctero vykročení přináší stylizovanou korespondenci mezi Ivanem Havlem a Zdeňkem Neubauerem, přičemž tématem rozhovorů jsou opět především otázky komunikace (Dialog o mudrování, Dialog o otázkách, Dialog o snění, Sidonius a Sakateka vycházejí z údivu apod.).

S Michalem Ajvazem zase Ivan Havel vydal dvě knihy dialogů o snech a prolínání různých vrstev reality. „Dialogický“ aspekt však mají i Ivanovy „monology“, totiž úvodníky z časopisu Vesmír, jichž nedávno vyšel třetí svazek – Zjitřená mysl a kouzelný svět. Není lepší formulace než tento název, jak vystihnout, kým je Ivan Havel, pětasedmdesátník, muž radostný.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz