Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Slina na veletrhu

Názory

  6:00
PRAHA - Ne, spisovatel toho jména na veletrhu Svět knihy nebyl. Ale kdoví, třeba tam byl? Kdo může říci, že zachytil všechno, co se po ony tři dny hemžení v Holešovicích dělo?

Svět knihy 2014 foto: Svět knihy

A věru, bylo to radostné hemžení, procházení mezi stánky, tlachání o tom, čemu se tak studeně říká „literární provoz“, nahlížení do novinek, dokupování zlevněných „stařinek“, stíhání pořadů jedněch zajímavých literátů a nestíhání jiných.

A jistě že tam bylo i nemálo pouhého komerčního čtiva. Ale i v tom je půvab pražského knižního veletrhu, že se na něm potkají v jedněch prostorách zájemci o mladou poezii i o sci-fi,omaďarské literární vědce i o píšící herečky. Různé čtení, pořád čtení.

Tak co ten Slina? Nebyl to ten Slina ani ta Slina, což by mohla být třeba významná německá bohemistka (když už se kdysi v Čechách vyskytoval německý ministr Spina). Byla to slina, kterou po Světu knihy „flusl“ jeden novinář z jinak seriózního serveru. Svět knihy je prý „provinční akce“, „druhá liga“, „kutloch“, kam prý jen dvakrát za celou historii přijeli spisovatelé „první ligy“ –, zatímco „světoví spisovatelé první ligy opětovně navštěvují Marchův Festival spisovatelů“. Čili: co Svět knihy udělá, je špatně. Co udělá Michael March, je dobře.

Ale kdo určí, kdo je „prvoligová“ celebrita – Péter Esterházy a Peter Demetz to snad letos na Světu knihy nebyli? A proč by počet celebrit měl být hlavním kritériem hodnocení knižních akcí – jde o setkání nad knihami, nebo o rubriku Z vyšší společnosti? A proč by nemohly vedle sebe vmíru existovat Svět knihy, Festival spisovatelů i například Knihex, když jsou to akce zcela jinak koncipované (Festival spisovatelů je série literárních čtení, Knihex je komorní „malotrh“ mladých alternativců), nechávaje sliny každý ve své hubě? A což si radši nechat sliny sbíhat nad pěknými knihami?

Proč by počet celebrit měl být hlavním kritériem hodnocení knižních akcí – jde o setkání nad knihami, nebo o rubriku Z vyšší společnosti?

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...