Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Podané ruce připomínají pomíjivost života

Moderní skulptura Krista dodává místu na výjimečnosti. foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Hřbitov je vlastně takovou vizitkou obce a podle jeho úrovně se pozná, jak lidé v daném místě žijí.
  1:22

Lze pojmout rekonstrukci starého hřbitova netradičně? To byla pro nás výzva. I když jsme jen malá vesnička se 750 obyvateli v Polabí u lázní Poděbrad. Hřbitov je poměrně rozsáhlý a nachází se zde i kostel svatého Vavřince. Díky vstřícnosti římskokatolické církve, zejména bývalého probošta Vladimíra Hronka, mohly začít přípravné práce na originálním řešení rekonstrukce hřbitova.

Chtěli jsme projektu vdechnout motiv pomíjivého lidského života, aby se hřbitov stal místem zastavení, vzpomínek i klidného zamyšlení. Zajímavý motiv jsme viděli v symbolice podávaných rukou, která nás vlastně provází od narození až do konce života. I proto jsme se zaměřili na kontrast bílé barvy a cortenu (patinující ocel nevyžadující údržbu), který vyjadřuje přirozené stárnutí. Této myšlenky se obratně chopil architekt Tomáš Podhrázský, který zapracoval symboliku podaných rukou do vstupu na hřbitov. Pokračující dlážděná cesta představuje pomyslnou cestu životem, vedoucí k monumentální plastice otevřených rukou evokujících naději, což sakrální prostor hřbitova odlehčuje a naplňuje optimismem. Na podnět spoluobčanů zde byla vybudována rozptylová loučka a originální sloupové kolumbárium. Díky dlouholeté spolupráci s akademickým malířem Attilou Vörösem se nám podařilo zrealizovat myšlenku na moderní skulpturu Ježíše. Sklářská tradice v nedalekých Poděbradech nás inspirovala k zajímavému nápadu, použití skla. Této vize se pan Vörös nadšeně zhostil a ke spolupráci přizval i autora cortenových vstupních dveří a plastiky rukou, uměleckého sochaře Jana Dostála. Výsledkem jejich tvůrčího nadšení je kovový kříž se skleněnou skulpturou a s podmalbou Ježíše.

Při rekonstrukci se nezapomnělo ani na centrální rozvod vody a netradičně bylo vyřešeno i nakládání s odpady, které bylo zabudováno do obvodového zdiva a likvidace odpadu probíhá mimo prostor hřbitova, a tak nenarušuje pietní místo.

Celý projekt stál přes pět milionů korun z obecního rozpočtu a byl zrealizován v roce 2019.

JIŘÍ BULUŠEK, starosta obce Pátek u Poděbrad, Žijeme pro Pátek

Autor: