Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Čapek umí pokaždé poradit i pobavit. I dnes

Čapkova vila v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapkova vila v Praze | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10 Mám štěstí, protože mým oblíbencem je Karel Čapek. A letos, jak známo, uplynulo 130 let od jeho narození. U nás v Praze 10, kde se svým bratrem žil, si ho celý rok připomínáme ve školách i v kulturních institucích. Protože si to opravdu zaslouží. Zároveň se jedná o tak výrazný fenomén české i světové kultury, že vybrat pouze jedno jeho dílo je prakticky nemožné.

Před pár týdny jsem ve vršovickém divadle Mana viděla obnovenou premiéru Čapkovy Matky a mrazilo mě. Uvědomila jsem si, jak důležitá byla Čapkova obrana slušnosti a pevnosti tváří v tvář zdivočelé době a rozkymácené atmosféře ve společnosti. Hra Matka je mimo jiné o schopnosti rozhodnout se pro nadosobní cíl, obětovat se ve prospěch vyššího celku, než je moje rodina a moji blízcí.

Jako dítě jsem milovala Dášeňku čili život štěněte. S odstupem vidím, jak moc se Karlu Čapkovi tato knížka povedla. Je hravá. Beze špetky nudy vede děti k dobrému vztahu k domácím zvířátkům. Má krásné ilustrace a vtip.

Zaujal mě také Krakatit. Konkrétně dvě věci. Myslím, že je to podobenství o pozdějším vzniku atomové bomby. Neklidná knížka, výjimečná napětím, které prožívá hlavní hrdina. A za druhé opět téma odpovědnosti za sebe, za svět, za to, co způsobím a kam dosáhnu tím, co vymyslím. Krakatit je knížka, kterou bych doporučila na večery, kdy dáte přednost literatuře před televizí nebo jinou zábavou.

Opakovaně se vracím k Hovorům s TGM. Rozhovor s naším prvním prezidentem je výbornou lekcí pro nás politiky, abychom se neodtrhli od prostředí, ze kterého jsme vzešli. Abychom nezapomněli na obyčejného člověka a jeho starosti. Abychom stáli pevně na zemi a přitom se nezapomněli dívat nad sebe a nezoufali si. Abychom věci obce nenechávali tzv. profesionálům, ale abychom se starali, jak nejlépe umíme, a to tam, kde žijeme.

Sama jsem sice nic pozoruhodného nenapsala, ale jsem si jistá jednou věcí. Když čteme – a je úplně jedno, jestli starou nebo novou knížku, jestli něco na oddech nebo naopak k poučení – má to na nás blahodárné účinky. Jsme uvážlivější, volíme přesnější výrazy, rozvíjíme své mozkové buňky. Prostě nezakrníme.

Renata Chmelová, starostka Prahy 10, sdružení VLASTA

Renata Chmelová, starostka Prahy 10, sdružení VLASTA

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč