Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máme novou zónu a chystáme i parkovací dům

Starostové píší

  1:24
V poslední době, kdy počet aut neustále stoupá a výstavba parkovacích domů je nákladná, se parkování logicky stalo velkým tématem.

Parkovací dům u plaveckého bazénu foto: VIZUALIZACE ARCHIV RADNICE

U nás na Slovanech vznikne v příštích letech nový parkovací dům u plaveckého bazénu a od 1. Srpna byla nově zavedena parkovací zóna Petrohrad. Ta je tvořena územím od Železniční po Lobezskou, Táborskou a Koterovskou ulici. Parkovací zóny budou u nás na Slovanech zatím rozděleny do tří úseků: Petrohrad tvoří cca 4 200, Slovany cca 3 300 a Zahradní cca 1 800 stání. Důvodem pro rozdělení zpoplatněného území do tří zón je regulace parkování v rámci obvodu, kdy držitel parkovací karty může parkovat pouze v té zóně, pro kterou je karta vydána. Pokud by byly zóny příliš veliké, mohl by držitel karty využívat toto oprávnění např. i pro cesty do zaměstnání a vytratil by se regulační účinek a smysl zvýhodněné rezidentské karty, tedy parkování v místě bydliště.

Jsem rád, že lidé u nás rozšíření parkovacích zón s možností pořízení si rezidenční parkovací karty vítají. V minulosti se této možnosti bránili a nechtěli za parkování na veřejném prostoru platit, ale postupem času došli k závěru, že takto nastavený systém parkování ve vymezených lokalitách je rozumné řešení. Občané - rezidenti si mohou koupit parkovací kartu pro danou zónu za roční poplatek 700 korun. Karta jim sice nezaručí volné parkovací místo před jejich domem, ale umožní, že se v obytných zónách sníží přetlak na počet parkovacích míst a zajistí větší možnost parkování v blízkosti bydliště. Jde vlastně o určité zvýhodnění domácích před návštěvníky města.

V letošním roce uzavřela Správa veřejného statku Magistrátu města Plzně smlouvu na další stupeň projektové dokumentace na parkovací dům u plaveckého bazénu, a to ke stavebnímu povolení. Toto povolení, pokud vše půjde dobře, bude vydáno do 30. dubna 2023. Prováděcí dokumentace k tomuto projektu by měla být odevzdána projektantem do 30. září 2024. Polozapuštěný čtyřpodlažní parkovací objekt s rampami a zelenou extenzivní střechou bude mít kapacitu cca 170 parkovacích stání a již byl schválen plzeňským zastupitelstvem.

Na Slovanech se snažíme podporovat také cyklistickou dopravu: stojany pro kola mohou u nás občané využít většinou u sportovišť, konkrétně např. ve Škoda sport parku, na Božkovském ostrově, v Kulturním domě Šeříkova nebo u kafé Smetanka na Homolce a dalších.

Již před třemi lety vydal starosta Plzně - Slovan Lumír Aschenbrenner, před...
Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...