19. dubna 2018 1:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nová průmyslová zóna nabídne až 150 pracovních míst

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Týně nad Vltavou by mohlo přibýt až 150 nových pracovních míst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Týně nad Vltavou by mohlo přibýt až 150 nových pracovních míst | foto: ARCHIV RADNICE

TÝN NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Náš region má tradičně jednu z nejnižších nezaměstnaností v České republice a nyní, v době hospodářské konjunktury, mají podniky spíše problém sehnat pracovníky než naopak. Tučná léta ale nemusí trvat věčně a neprohloupí ten, kdo se v době hojnosti připraví na horší časy.

Vize vyčlenění „průmyslové zóny Jih“, rozkládající se na více než dvaceti hektarech v lokalitě pod vrchem Kohout se v územních plánech Týna nad Vltavou objevuje již od devadesátých let. Teprve nedávno začalo vedení města tento záměr postupně uvádět do života. V současnosti již evidujeme šest podnikatelských záměrů v různých stupních jejich realizace. Jedná se především o strojírenské firmy, které mají ve zdejší oblasti dlouhou tradici, ale i firma vyrábějící kabeláž či obchodní dům. Podle informací od investorů se předpokládá postupně vznik 120 až 150 pracovních míst.

Abychom rozvoj průmyslové zóny urychlili, rozhodli jsme se prioritně investovat do vybudování páteřní komunikace Průmyslová včetně výstavby kanalizace, vodovodu, tepla a elektrického vedení. Tato klíčová stavba v budoucnu přinese kýžené zklidnění obytné části města pod průmyslovou čtvrtí tím, že odvede nákladní dopravu mimo obytnou zónu Havlíčkovy ulice. Náročnou investici v řádech desítek milionů korun částečně hradíme i z příspěvků od společnosti ČEZ, s níž máme uzavřenou rámcovou smlouvu o spolupráci. Těžíme tak z přítomnosti velmi blízké elektrárny Temelín, pro kterou je rozvoj regionu strategicky důležitý.

Věřím, že úspěšný rozvoj naší průmyslové zóny přinese nejen stabilizaci pracovních příležitostí, ale jistě zvýší i kupní sílu obyvatel a odrazí se v možnosti rozvoje služeb a obchodu. Vytváří se tlak i na zvyšování mezd u poptávaných profesí, což je příležitostí pro postupný růst počtu obyvatel i jejich životní úrovně, zkrátka pro rozvoj města jako celku. Pragmatickým dopadem pro městský rozpočet bude jistě příjem z daně z nemovitostí, kde dojde k nárůstu o více než milion korun ročně.

MILAN ŠNOREK, starosta Týna nad Vltavou, ODS

MILAN ŠNOREK, starosta Týna nad Vltavou, ODS

MILAN ŠNOREK, starosta Týna nad Vltavou, ODS
  • 0Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.