14. prosince 2017 1:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V závěru roku se utkají ženatí se svobodnými

Vánočně vyzdobená obec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánočně vyzdobená obec | foto: ARCHIV RADNICE

SUDICE (Moravskoslezský kraj) Advent a doba vánoční patří mezi nejkrásnější období každého roku. Zvláště pak pro děti. V naší obci k tomuto období patří hned několik akcí a nevím, jestli jsme letos něco vymysleli jinak. Ona každá akce většinou vypadá jinak, než ji plánujeme, ovšem je důležité, aby na ni přišli správně zapálení lidé.

K začátku Adventu patří v naší obci setkání se seniory. Je to hudební odpoledne doprovázené většinou slovem i písní či vystoupením dětí ze základní školy. Je to poděkování našim starším spoluobčanům za práci, kterou pro obec odvedli, když my jsme ještě byli malí. Součástí je i rozsvícení vánočních stromů v parku na náměstí, po skončení akce svítí našim seniorům na cestu domů. Následuje Mikuláš v kostele svatého Jana Křtitele. Mikuláš chodí za dětmi do kostela pravidelně každý rok. Povídá si s nimi o životě svatého Mikuláše a poté k němu děti po jednom přistupují a říkají mu modlitby, koledy či básničky, za které dostávají sladkou odměnu. Již několik let plním tuto povinnost sám a někdy mám sebou i nějakého krásného Anděla.

Na zlatou neděli, letos ovšem na stříbrnou, se setkáváme v Sudicích na Náměstí v parku, kde máme rozsvíceno několik živých vánočních stromů, pod kterými si zazpíváme koledy. Rozdává se jmelí, dětem prskavky, čaj nebo se prodává svařené víno. Lidé si tak v předvánočním shonu navodí krásnou společnou vánoční atmosféru. Schází se nás tak kolem stovky nadšenců pro tuto skvělou akci.

No a po Vánocích se je třeba začít hýbat, takže si naše spolky ve spolupráci s obcí přichystaly jako každý rok něco ke sportování. Bývá šipkařský turnaj pro děti i dospělé, veřejné bruslení, hokejový zápas – v případě příznivého mrazivého počasí se uskuteční na přírodním kluzišti v obci, jinak zajíždíme společně s obcí Rohov do Kravařské Buly arény. V závěru roku se pak ještě odehraje fotbalové utkání ženatých proti svobodným a jsme na prahu Nového roku.

Pro obec tyto akce nejsou vůbec nákladné, maximálně se vydá pár tisíc korun za pronájem ledové plochy, jinak to jsou stovkové položky. A co bych si přál pod stromeček? Hlavně zdraví. Zdraví pro všechny, protože když budeme zdraví tak pak vše dokážeme udělat vlastními silami.

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

Najdete na Lidovky.cz