Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sbohem, dlažbo kamenná…

Starostové píší

  1:21aktualizováno  19:21
VRÁTO (Jihočeský kraj) - Když se vysloví slova „místní komunikace“, mnoha mým kolegům se začnou okamžitě dělat vrásky na čele, a po pravdě řečeno, není se vůbec čemu divit.

Vráto se za své komunikace stydět nemusí foto: ARCHIV RADNICE

Údržba místních komunikací i chodníků mi v mnohém připomíná práci na zaoceánské lodi. Když se na jednom konci skončí, může se opět přesunout k začátku a začít znovu. Hlavně proto, že životnost asfaltových vozovek je nízká, v našich klimatických podmínkách nějakých 7 až 15 let podle intenzity provozu. Životnost a kvalita betonové dlažby, ze které jsou v posledních letech budovány komunikace hlavně v nové zástavbě, raději nechám bez komentáře. Anebo si dovolím jednu malou zkušenost z naší obce. 

Všechny barevné betonové dlažby, mimo přirozeně šedivou, se během pár let začaly drobit, takže nás v letošním roce čeká oprava nejexponovanějších úseků, a to hlavně zatáček a křižovatek. Z důvodu členitého terénu a nutnosti volby chemického posypu při údržbě místních komunikacích v zimních měsících, raději tyto úseky nově opravíme asfaltovou směsí. Samozřejmě vše co bylo řečeno o místních komunikacích, se vztahuje i na stav, údržbu a opravy chodníků. Snad jen s jednou výjimkou. A tou je výměna betonové dlažby za kamennou. O té si však mohu nechat jen zdát. Všechna ložiska stříbra v naší lokalitě byla vytěžena už koncem19. století, a současný rozpočet obce je zcela nedostačující. Takže sbohem „dlažbo kamenná“…

Ale nemohu si jen stěžovat. V posledních čtyřech letech jsme proinvestovali na opravy místních komunikací šest milionů korun a mě těší, že téměř polovinu finančních prostředků se podařilo získat z různých dotačních programů. Zde musím poděkovat hlavně Ministerstvu pro místní rozvoj ČR a Jihočeskému kraji a jeho dotačnímu programu obnovy venkova. Samozřejmostí při předkládání žádostí o jakoukoliv dotaci je kvalitně zpracovaný Pasport místních komunikací a Strategický plán obce na volební období. Naštěstí jsem tyto dokumenty nechal zpracovat ihned při nástupu do funkce starosty, takže obec je měla v případě potřeby okamžitě k dispozici. Bez nich by totiž nemělo vůbec smysl o nějakou dotaci usilovat.

Jen pro zajímavost uvádím, že v našem katastrálním území, které zabírá plochu 153 ha, je v současné době 5 615 metrů místních komunikací a celková plocha místních komunikací včetně přilehlých chodníků a parkovišť pak činní 24 108 metrů čtverečních. Dále se v našem katastru nachází dva mosty, tři propustky a dva a půl kilometrů polních cest.

Jak jsem již zmínil, o všechny tyto stavby se musí obec starat a udržovat je v náležitém technickém stavu. Přitom se nejedná se pouze o opravy, ale také o běžnou údržbu, a tedy i čištění. Místní komunikace se snažíme vždy aspoň jednou za rok strojově zamést. Chodníky okolo páteřní komunikace II. třídy pak častěji. V zimních měsících samozřejmě následuje úklid sněhu. Zde se musím malinko zastavit. V současné době, kdy se o všechny plochy místních komunikací a chodníků má starat vlastník, což je obec, si nedokážu dost dobře technicky představit, jak bychom tuto činnost na ploše přibližně 2,4 ha měli zvládnout uklidit v co možná nejkratším termínu. Dle názoru mých mnohých spoluobčanů, bychom toto měli zvládnout přibližně do hodiny, což není samozřejmě reálné. Už jen z toho důvodu, že sehnat spolehlivou firmu na zimní údržbu je opravdu velký problém. Firmy nemají o zadání těchto služeb zájem, a to především proto, že jim hrozí pozdější reklamace za vady na komunikacích způsobené odstraňováním sněhu. Bohužel obci velikosti Vráta se nevyplatí na tuto činnost zakoupit za stovky tisíc korun techniku, kterou samozřejmě musí obsluhovat proškolený pracovník, kterého by zaměstnávala obec.

Každoročně opakující se problém může v budoucnu vyřešit získání dotace na nákup techniky a získání spolehlivého zaměstnance. Pevně věřím, že se to podaří, a to i vzhledem k neustálému nárůstu počtu obyvatel Vráta a pro jejich spokojenost. Pak by totiž naše obec byla zase o něco víc hezčí a čistější.

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, bez politické příslušnosti

Autor: