130 let
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

WEISS: Je to v genech?

Názory
  •   7:23
Policie musí mít pocit, že jí všechny složky státu házejí klacky pod nohy. Ústavní soud jí nepřeje odposlechy, a teď ji ještě vláda brzdí v rozletu při používání vzorků DNA.

Policie je vyzbrojena svou studií o užitečnosti genetické databáze a přístupem k soukromí v duchu hesla, které zpopularizoval jeden její bývalý prezident: Kdo má čisté svědomí, nemá se čeho bát.

Jenže kdyby mohla všechny ty lidi, kterým odebírá vzorek DNA, ještě navíc trvale sledovat, bylo by to pro ni také užitečné.

Jak k tomu přijdou ti, kteří byli obviněni neprávem? Že se nemají čeho bát? To u tak prudce se rozvíjejícího oboru, jako je genetika, není jisté. Nemusí to dlouho trvat, a věda se třeba dopracuje ke genu disponujícímu člověka ke kriminálnímu chování. Snadno si představíme, jak užitečné by to policii připadalo. Ale ještě stále žijeme v civilizaci, kde se soudí podle viny, ne podle genů. Je to protivné klišé, ale v tomto případě by opravdu bylo dobré další zkoumání a samostatný zákon. Dosavadní praxi totiž upravují pouze závazné pokyny policejního prezidenta.

Rozdíl mezi levicovými a pravicovými vládami bývá často zjednodušován na ekonomiku.
Ale ke konzervativnímu vládnutí patří i větší obava z nezamýšlených důsledků na první pohled užitečných státních zásahů. A koneckonců ještě pořád máme konzervativní vládu.

Autor: Martin Weiss
  • Vybrali jsme pro Vás