4. února 2018 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Někomu vyhovuje, když je hlavou státu někdo, kdo lže, osočuje druhé a podlézá diktátorům

Miloš Zeman v TOP hotelu Praha po vítězství v druhém kole prezidentské volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman v TOP hotelu Praha po vítězství v druhém kole prezidentské volby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Tento sloupek je určen těm, kteří chtějí překonat svou frustraci z výsledku prezidentské volby. Ti, kdo se radují, že „pražská kavárna“ zase dostala na frak a na Hradě zůstává prezident, který jim rozumí a zachrání je před přílivem přistěhovalců, ti by čtením jen ztráceli čas.

Před pěti lety komentovaly Lidové noviny první zvolení Miloše Zemana těmito slovy: „Zvítězil strach z jiného, nedostatek vlastního sebevědomí, čecháčkovství a podlé nacionalistické žvásty.“ Tato charakteristika by byla celkem přiléhavá i letos, kdy jsme měli být všichni o pět let zkušeností moudřejší. Ale zdá se, že malé, i když rozhodující většině z těch, kteří jsou ochotni se k věci vyjádřit návštěvou volební místnosti, prostě vyhovuje, když je hlavou státu někdo, kdo téměř permanentně lže, osočuje druhé a podlézá východním diktátorům.

Účinná terapie předpokládá přesnou diagnózu. Kdo je voličem Miloše Zemana? Ze statistických údajů a výzkumů vyplývá následující: jde spíše o staršího člověka s nižším vzděláním, který žije na venkově nebo v menším městě. Zeman má úspěch v regionech s nižší mírou vysokoškoláků a naopak největším množstvím exekucí, což jsou často bývalé Sudety. Podle v úterý publikované analýzy serveru iDNES.cz charakterizuje oblasti s nadprůměrnou podporou Zemana také nižší naděje na dožití a naopak vysoký úbytek obyvatel daný stěhováním do jiných regionů. Vůbec nepřekvapuje, že na heslo „stop migrantům“ nejvíce slyší tam, kde je cizinců nejméně. V Praze vyhrál Zeman jen v několika málo okrscích, které se vyznačují specifickým osídlením: buď jde o domy postavené za minulého režimu pro příslušníky bezpečnostních složek, nebo domovy důchodců.

Voliče Miloše Zemana spojuje strach z budoucnosti a z neznámého, odpor k současnému sociálnímu systému a závist vůči těm, kteří jsou v něm úspěšnější. Také jde o lidi, kteří nejsou schopni posuzovat relevanci informačních zdrojů a věří nejrůznějším hoaxům a konspiračním teoriím. Volba je pro ně věcí emoce, nikoli rozumu. Jinak si těžko vysvětlit, proč lidé v exekuci dávají hlas člověku, jehož vláda současný nespravedlivý systém vymáhání pohledávek zavedla a který v jedné předvolební debatě výslovně řekl, že je proti úlevám dlužníkům.

Mapa Zemanova úspěchu je mapou jakéhosi pomyslného Česka B, které potřebuje naši pomoc především v oblasti vzdělávání. Je třeba reformovat naše školy tak, aby vyrovnávaly sociální a regionální nerovnosti, nikoli aby je replikovaly, jak se dnes zhusta děje. Je třeba podporovat místní knihovny a všechny další osvětové instituce. A především musíme ještě více otevřít vysoké školy, protože až bude v Bruntále či Varnsdorfu žít tolik vysokoškoláků jako dnes v Praze, žádný další Zeman tu neuspěje.

S výsledkem demokratických voleb se prý musíme smířit. Ne, naopak, je třeba proti němu bojovat. Nejlépe masarykovskou „prací drobnou“, každodenní a systematickou. Nenechme se odradit neúspěchy – mnozí z nás zažili, že se Zemanovými voliči, kteří jsou zmanipulovaní lživými zprávami, se vůbec nedá diskutovat. Zaměřme se raději na jejich děti a vnuky – v těch je budoucnost.

Zápas o duši a srdce lidí žijících v „Česku B“ rozhodne, kam se naše země bude ubírat v příštích desetiletích. Jde o hodně, vlastně o všechno. Pokud tento boj prohrajeme, budeme po příštích volbách zase jen nechápavě zírat, jak naši spoluobčané mohli poslat na Hrad Okamuru nebo někoho podobného.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz