1. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman zahajuje dovolenou, Jágr promluví na Kladně a pošta zdražuje známky

Jaromír Jágr na hokeji na Kladně po svém návratu ze zámoří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr na hokeji na Kladně po svém návratu ze zámoří. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman zahajuje dovolenou. Na veřejnosti by se měl objevit až po 11. únoru. V Česku se zavádí otcovská, tedy volno pro čerstvé otce, a zdražují známky na dopisy o tři koruny na 19 korun.

Prezident Miloš Zeman se ve středu krátce objevil na veřejnosti, poprvé od sobotních voleb. A ode dneška zahajuje dovolenou. Do neděle a celý příští týden hodlá pobývat v Lánech, kde si bude číst.

Česká pošta zvýší cenu známky na obyčejný dopis do 50 gramů o tři koruny na 19 korun. Cena doporučeného psaní vzroste o šest korun na 44 korun. Balíky o hmotnosti do dvou kilogramů nezdraží.

V Česku se od 1. února zavádí sedmidenní placená otcovská dovolená. Mohou na ni nově chodit muži po narození potomka, pokud si platí nemocenské pojištění. Volno si pak mohou vybrat do šesti týdnů poté, co dítě přišlo na svět. Z nemocenské dostanou 70 procent základu svého příjmu. Jaký bude o otcovskou zájem, bude podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jany Buraňové zřejmé nejdřív v březnu.

Další věc, která platí od 1. února: sjednotí všechny parkovací zóny v hlavní městě. Systém zón placeného stání v Praze 3 a Praha 7 bude stejný, jaký funguje v Praze 1, 2, 5, 6 a 8. Na Praze 3 a 7 bude nově elektronický systém, ve kterém se parkovací oprávnění kontroluje pomocí registrační značky vozidla. 

Do kin vstupuje film Prezident Blaník režiséra Marka Najbrta. Rozhovor s ním si přečtěte zde.

Bankovní rada České národní banky bude jednat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Rozhodnutí k měnové politice bude oznámeno ve 13:00.

A na kladenském zimním stadionu se po tréninku uskuteční od 11 hodin tisková konference Jaromíra Jágra, kde slavný hokejový veterán odhalí své plány a patrně i detaily kolem svého zdravotního stavu.

Lidovky.cz