Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Babišizace ČSSD. Změna názvu může být jen úhybný manévr

Vedení ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení ČSSD | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Naše nejstarší politická strana připravuje nové stanovy navrhující i změnu názvu strany. Už by to mohlo být poněkolikáté ve 140leté historii, kdy by strana změnila název. Navrhované nové jméno Sociální demokracie (SD) však především ruší tradiční zkratku ČSSD, tu strana používá nepřetržitě od roku 1945, bez ohledu na dílčí změnu názvu. Že takový nápad vyvolává u členů odpor, je pochopitelné. Chci-li nějaký politický projekt inovovat, pak změnou názvu nezačínám, ale spíš končím.

Tvůrci stanov však nejsou naivní, změna názvu může být šidítkem, falešným terčem či bílým psíkem, který na sebe váže většinu pozornosti. Na odstranění názvu se všichni soustředí a jejich pozornosti úplně unikne skutečnost, že nové stanovy velice zjednodušují stranické věrchušce mocenské ovládání strany tím, že jeden stranický orgán – ústřední výkonný výbor – úplně ruší. Nic proti tomu, proč by se nemělo rozhodování zjednodušit, jen by to chtělo pořádnou vnitrostranickou debatu. Potíž ČSSD vězí v tom, že nové stanovy dostaly zatím jen krajské organizace, avšak o tom, že by byly povinny rozeslat navrhované stanovy všem členům, zatím nebyla řeč. Straníci mají pro hněv dobrý důvod.

Náčelníci či vůdcové ČSSD mají jasný cíl, chtějí se operativností přiblížit novým uskupením, jako jsou ANO, Piráti či SPD. Tyto subjekty se rozhodují rychle a efektivně, ANO a SPD proto, že otec zakladatel je téměř nezpochybnitelnou autoritou, Piráti proto, že se dohadují elektronicky. Možná straníci zvažovali i lepší názvy, třeba se zkratkou JO, avšak zalekli se, mohl by je totiž zažalovat cirkus.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...