14. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: E-odpor. Přimět lékaře k elektronizaci je politická operace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Lékař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Prý se lékaři mají elektronizovat, kromě elektronického receptu, který mají povinný od prvního ledna příštího roku, se mezi nimi má rozšířit elektronická neschopenka a v příštím roce je čeká třetí vlna EET. Upřímně, člověk musí být chorobný optimista, aby uvěřil tomu, že profesní skupina, která vším svým obrovským vlivem brání elektronizaci dlouhá léta, se najednou promění v apoštoly digitalizace.

Přínos eReceptu či elektronické neschopenky nikdo nezpochybňuje. Lékaři dělají „jen“ vše pro to, aby se jich to nikdy nedotklo. Prý si na to spousta z nich netroufne, hlavně kvůli věku. A všechny babičky spamující nás hloupostmi staženými z webu a visící na Skypu dlouhé hodiny jsou asi naprosto výjimečnými technologickými freaky, zatímco lékaři jsou sociálně zaostalí a technologií se štítí.

Této hloupé výmluvě neuvěří ani funkcionáři lékařské komory. Odpor proti elektronizaci je očekávatelný, nikdo nechce být pod dohledem a lékaři by se pod kontrolu dostali. Prospělo by to nám všem, třeba tím, že by bylo dohledatelné, kolik kdo léků každému z nás předepsal, což by mělo pozitivní zdravotní dopady. A nakonec i kriminální, když si vezmeme, jak se množí případy lékařů šidících pojišťovny vypisováním receptů na pacienty, kteří o tom nevědí.

Dalším faktorem je EET, tam jsou lékaři v jedné skupině s advokáty a synergie těchto lobbistických skupin bude obrovská. Takže je docela možné, že třetí vlna EET vůbec nebude a my si zvykneme na to, že paní, která nám prodá klobásu v tržnici, bude mít EET povinně, a advokáti a lékaři nikoli. Lékaři logicky počítají s tím, že začnou-li v lednu všichni vydávat eRecepty, výmluvy o EET budou znít hodně falešně. Objeví náhle, že elektronizace je nezdravá?

  • 13Diskuse
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz