12. dubna 2017 6:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Spalničková rutina. Zastánci očkování by měli rychle změnit taktiku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto). | foto: Reuters

Epidemie spalniček, tedy alespoň ty lokální, nás v příštích létech čekají nevyhnutelně. V roce 2014 v Ústí nad Labem zaregistrovali 186 laboratorně potvrzených onemocnění, což byl následek faktu, že si nemoc přivezl z Indie 47letý muž. V Moravskoslezském kraji registrují aktuálně nakažených téměř 40, což ale neznamená, že jich nemůže být mnohonásobně více. Dobrou zprávou je, že u nás nikdo od roku 1980 na spalničky nezemřel. Špatnou je fakt, že například mezi nakaženými v Ústí nad Labem bylo přes 40 těch, kdo byli očkováni dvěma dávkami vakcíny, a ty mají údajně před spalničkami každého spolehlivě chránit. Jediným jistým způsobem, jak se stát imunním, je nemoc prodělat.

Máme lokální epidemie připisovat klesající proočkovanosti? Nikoli absolutně. Tento argument neobstojí ve světle faktu, že onemocnění jsou v posledních létech zpravidla importovaná, a ve světle skutečnosti, že poslední opravdu velkou epidemii prodělala republika počátkem 90. let, kdy tu odpírači očkování nemohli žádného významného počtu dosáhnout. Ostatně sami hygienici (například ve zprávě o ústecké epidemii) poukazují na to, že populace je proočkovaná. Prohlášení některých lékařů tedy můžeme mít za vlastní PR (zejména u pana náměstka ministra zdravotnictví Prymuly).

Při dnešní situaci ve světě, kdy se třeba sousední Německo potýká s milionem migrantů, jejichž primární starostí není, aby měli v pořádku „očkovací průkaz“, a očkování tu není navíc povinné, je nezvratné, že se nám podobné epidemie nevyhnou. Češi milují cesty do exotických destinací, takže sami se na množení podobných kalamit budou též aktivně podílet.

Aby bylo jasno, nikdo nemůže na základě těchto údajů tvrdit, že očkování je k ničemu, právě naopak. Můžeme mít za prokázané, že proočkované populace trpí nemocí daleko méně a též poškození z nemoci hrozící jsou méně častá. Nicméně způsob, jakým se v Česku „bojuje“ proti odpůrcům očkování, je kontraproduktivní. Pokud se vakcinologové chtějí stát úspěšnými při přesvědčování, měli by brát v úvahu psychologii a nezesměšňovat veškeré námitky proti očkování. Tímto postupem dosáhnou jediného: z pochybovačů vyrobí zaryté odpůrce. A netýká se to jen spalniček, výskyt černého kašle a dalších „spolehlivě“ proočkovaných nemocí je sám o sobě dost hlasitou námitkou. Čím častěji se budou epidemie vyskytovat, tím budou pochyby silnější.

  • 10Diskuse
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz