Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
1. listopadu 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Kartička ODS. Po opravdové zelené politice existuje poptávka

Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zelená karta ODS, tak se nazývá program, který „vrací do centra moderní konzervativní politiky zodpovědnou péči o zdravý vzduch, vodu, půdu a přírodní rozmanitost“. Proč ne, mnohé konzervativní strany v konfrontaci s aktuálními problémy planety „zezelenaly“. Jde o to, zda to ODS myslí tentokrát vážně, a nikoli jako vždy. Zelená karta je formulována velice opatrně a vágně, nejčastěji se staví do role racionální skepse, podpoříme to či ono, pokud se to ukáže rozumné. Konkrétní nápady či závazky spíš chybějí.

ODS jasně říká, že podporuje jadernou energetiku, a u obnovitelných zdrojů hodlá „upřesňovat řešení“. Strana chce bojovat konkrétně proti „módním výstřelkům (...) zákazu létání přes náhlé nápady rušení částí průmyslu a pokusy o rozklad kapitalismu až po návrhy zákazu konzumace masa“. Potíž je v tom, že tyhle módní výstřelky nikdo vážně nenavrhuje a ani jejich brzké zavedení nehrozí. Co v zelené kartě absentuje, je jasné stanovisko, například vůči unijním závazkům snižovat emise CO2. Bude jej ODS prosazovat, nebo odmítat? Nevíme.

K péči o vzduch, vodu a půdu ale patří i zdánlivě nesouvisející problémy, například stavební zákon, kde ODS prosazuje takové zrychlení stavebního řízení, aby se nemohly vyjádřit občanské iniciativy, které jenom „zdržují“ právě ve jménu čistšího prostředí. Též by si ODS měla vzpomenout na svou svatou válku za nedotknutelnost obydlí travičů, kteří pálí ve svých kotlích kdeco a ničí zdraví sousedům. Jak páni reprezentanti moderní konzervativní politiky vysvětlí astmatikovi, že jim na něm záleží, když „principiálně“ hájí znečišťovače? Podobných rozporů vykazuje politika ODS více.

Existuje tu též jeden obecnější střet zájmů, občanští demokraté byli vždy probyznysovou stranou, proto by bylo skvělé vědět, kde konkrétně končí jejich podpora byznysu a začíná ochrana životního prostředí. A existuje vůbec? Jako kosmetická se pak jeví výhrada, že titíž lidé, kteří měli pro ekologii jen výsměch, se za ni nyní schovávají.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.