Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Krtek a polínko. Náš boj s jedy připomíná antidopingovou kampaň

Názory

  6:00
Snaha vyloučit z našeho života jedy i veškerá rizika musela narazit na své limity. Kostička s krtkem vyrobená v Číně je nebezpečná, jak příznačné. Dalo by se jistě vtipkovat na téma, že krtek je otráven pandou, ale není to namístě, hračka je totiž v normě a výrobce chystá na dobu, kdy se norma zpřísní, novou hračku, která bude opět v normě.

Záběr ze seriálu Krtek a Panda foto: Reprofoto

Tento proces připomíná závod mezi dopingovými komisaři a sportovními lékaři: jedni usilují o co nejvyšší výkon – druzí odhalují stále nové a nové látky, které je třeba zakázat. Člověk má občas dojem, že kdyby dal dítěti na hraní ono pověstné polínko, se kterým si tolik vyhráli naši předkové, vyskočí na něj nějaká organizace a začne ho popotahovat. 

‚Nejtoxičtější hračka’ v Česku? Prodej podle expertů nebezpečné kostky umožňují mezery v zákonech

Polínkem je přece možné si ublížit, zadřít si třísku, praštit někoho dalšího. Zkrátka, z jistého pohledu je to nebezpečná zbraň a zákonodárci či EU „by s tím měli něco dělat“. Neklesejme na mysli, naši předkové celá desetiletí pili vodu z olověných trubek či pohárů – a nejenže přežili, ale byli dokonce schopni vývoje. Hromadné poškození zdraví krtkem tedy nehrozí. Legislativa jistě najde způsob, jak vyhlašovat nové normy rychleji, a výrobci, pokud nechtějí zkrachovat, je budou muset plnit. 

Krtkova kostička však ukazuje jiný problém, ve jménu rychlejší a snazší recyklace jsou normy pro hračky z recyklovaného materiálu volnější, což jak se ukazuje, může vadit. Asi nezakážeme recyklování, ba ani hračky z recyklovaných materiálů, avšak vidíme, že celá na první pohled čistě zdravotní otázka je vlastně politická. 

Má dostat přednost předběžná opatrnost z otravy, nebo předběžná opatrnost ve snaze zamezit drancování přírodních zdrojů? V neposlední řadě narážíme na otázku, zda tento pokrok není vlastně perverzí. Objevujeme a budeme stále objevovat látky nebezpečně ovlivňující náš vývoj a zdraví, přičemž náš strach o životní prostředí nebude už nikdy menší, avšak zároveň nikdo nebude ochoten vzdát se vymožeností konzumu. Ostatně, problém s krtkovou kostičkou je otázkou jen pro nás, superbohaté Evropany.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!