3. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Milošovo sólo. Kdyby Zeman chtěl, může vládnout kabinet Bohdalové

Prezident České republiky Miloš Zeman vystoupil 25. dubna na Pražském hradě u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident České republiky Miloš Zeman vystoupil 25. dubna na Pražském hradě u... | foto: ČTK

PRAHA Existence koaliční vlády je nyní v rukou Miloše Zemana, do nichž ji vložil svou demisí premiér Bohuslav Sobotka. Prezident nebyl dlouho v tak komfortní pozici, koaliční smlouva vypovězena není a nejsilnějším partnerům sociálních demokratů by vládnutí nebylo proti mysli. Vůči všemu ostatnímu jsou otevření.

Po pravdě, na tom, co si myslí a co by si představoval Bohuslav Sobotka, prezidentovi tolik záležet nemusí. Kdyby si Miloš Zeman vzpomněl, může při troše kontroverzí vládnout kabinet pod vedením Jiřiny Bohdalové až do prvního kola prezidentských voleb.

Této možnosti se ale bát nemusíme. Miloš Zeman chce být znovu suverénně zvolen, a proto se nejspíše bude chovat tak, aby se neznelíbil ani voličům, ani příštím vládcům, zkrátka spojí příjemné s užitečným. Co je po včerejším Sobotkově rozhodnutí zjevné – prezidentská kampaň ztratila náboj, protože favorit získal nečekaný doping. Miloš Zeman bude v příštích týdnech či spíš několika měsících natolik rozhodujícím a důležitým faktorem tuzemské politiky, že jej může některý z protikandidátů zastínit pouze teoreticky. Dá se říci, že vůči Miloši Zemanovi včera Bohuslav Sobotka odčinil svou „zradu“ z ­prezidentské volby v lednu 2003, tehdy se poražený kandidát Zeman z Hradu vytratil i zásluhou poslance Sobotky.

Těžko si představit, že voličstvo ocení pád vlády půl roku před volbami a odmění ČSSD svými hlasy za to, že je chce chránit před člověkem, kterému věří víc z nich než premiérovi Sobotkovi.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz