25. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Všenáprava soudů. Stavme zeď mezi prezidenta a soudce bez hysterie

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. | foto: Nejvyšší správní soud

Trestní oznámení, jednání sněmovního podvýboru pro justici a nakonec pokus o zařazení bodu na program sněmovní schůze, to jsou události posledních dnů. Cíl jediný – pokárání prezidenta, jeho kancléře a snaha zabránit prezidentovi v dalších pokusech ovlivňovat soudy z mocenských pozic.

Prezident Zeman se nikdy nebyl schopen omezit a krotit – při volbě slovníku, při kritice těch, kteří se mu protivili, či třeba při výběru vyznamenaných 28. října. Proč by se měl krotit ve vztahu k justici? Nikdy se netajil například tím, že Pavlu Ry chetskému naslouchal velmi pozorně, pokud šlo o personální otázky. To dosud nevadilo, ačkoli je to vlastně podobně perverzní jako úkolování jednotlivých soudců. Proč má mít Ústavní soud podobu, kterou si přeje jeho předseda? Protože se s prezidentem dohodli.

Odvozeniny prezidenta se nechovají lépe, s panem Mynářem, jemuž chybí elementární kultivovanost, například o dělbě moci není možné diskutovat, on plní přání nadřízeného. Tento muž se k soudcům chová asi velmi neotesaně, a není tedy divu, že si to nenechali pro sebe.

A zde nastává problém, soudce Baxa je jistě důvěryhodný a respektovaný muž, nicméně ze svědectví dalších aktérů justice lze zjistit, že to, nač si nyní stěžuje, byla do určité míry v minulosti nezřídkavá praxe, tedy i za prezidentů Havla a Klause. Pochopitelně, tehdy ani teď se soudy nikdy úplně neohnuly, ale tlaky na jejich rozhodnutí jistě existovaly.

Nyní musíme „jen“ zjistit, v jaké míře se prezident Zeman a jeho obslužný aparát snaží nabourat nezávislost soudů. Teprve potom lze rozhořčení soudce Baxy přitakat, nebo je odmítnout. Vždyť jen tušíme, co nenadálou a velmi hlasitou, až teatrální vzpouru některých soudců motivuje. Kdyby to byl čistě jen strach o nezávislost, pak se musíme obratem ptát, proč nepřišla dřív. To prezident Zeman kolem soudců pět let jen našlapoval po špičkách a „zlobit“ začal až loni?

Zarazit tuhle prezidentskou praxi jednou provždy je chvályhodné. Jen bychom si neměli lhát do kapsy, že ji zavedl některými lidmi tolik nenáviděný Zeman.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky