Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nobelova cena za mír je povzbuzením pro Afričanky

Svět

  17:08
PRAHA - Udělení Nobelovy ceny za mír třem ženám usilujícím o mír a bojujícím za práva žen by podle arabisty Luboše Kropáčka mohlo pomoci většímu uplatnění žen v politice afrických a muslimských zemí.

Afričanky - blýská se jim na lepší časy? foto: Shutterstock

Nobelovu cenu za mír v pátek získaly liberijská prezidentka Ellen Johnson-Sirleaf, liberijská mírová aktivistka Leymah Gbowee a jemenská politička Tavakkul Karmán.

ČTĚTE TAKÉ:

"Konkrétně v Jemenu byla role žen dost slabá," vysvětlil Kropáček. Udělení ceny Karmánové tak označil za "překvapivé". Ocenění Jemenky arabista vnímá jako povzbuzení těm ženám, které v zemi nikdy neměly příliš možnosti se veřejně prosadit.

Liberijská prezidentka Johnson-Sirleaf je podle něj přeci jen známější, média ve světě se jí i v minulosti věnovala kvůli faktu, že se stala první ženou v čele afrického státu. "To bylo v celé Africe hodnoceno kladně, že se žena dostala až do nejvyššího postavení ve státě," uvedl Kropáček.

Ovlivní události arabského jara?

Otazníkem podle něj je, zda se letošní udělení Nobelovy ceny míru pozitivně promítne do procesu takzvaného arabského jara, v němž se obyvatelé muslimských zemí hlasitě staví proti nedemokratickým projevům svých vlád.

Prezidentka Libérie Ellen Johnson-Sirleaf

Leymah Gbowee

Jemenská aktivistka Tawakkul Karman

"Po první vlně nadšení se teď slova začíná ujímat spíše skepse. Nikde to nebylo dovedeno k nějakému jednoznačně pozitivnímu výsledku. Pořád se zdá, že cesty dalšího vývoje v Egyptě i Libyi jsou dosti otevřené," okomentoval Kropáček.

Upozornil přitom, že se v zemích zmítaných protivládními demonstracemi či občanskými válkami otevírá prostor pro radikální islámské proudy, které byly předtím diktátorskými režimy potlačovány.

Naděje v konec utlačování žen

Nobelův výbor oznámil jména trojice letošních laureátek ceny za mír v pátek v norské metropoli Oslu. Oceněné byly odměněny za úsilí o mír a boj za ženská práva. Výbor ohodnotil ženy za podíl na demokratizačních hnutích v Africe a arabském světě.

Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland zdůvodnil vyznamenání Johnsonové-Sirleafové a Gboweeové jejich podílem na ukončení občanské války v Libérii. Karmánová je jednou z nejznámějších tváří protestního hnutí v Jemenu.

Výbor vyjádřil naději, že jeho volba přispěje k ukončení útlaku žen. Ten se prý stále odehrává v mnoha zemích. Ženy si snad uvědomí velký potenciál, který mohou zapojit do boje o demokracii a ženská práva, věří výbor.

Autor: