Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Premiér Babiš: ANO se musí zbavovat korupčníků

Český premiér Andrej Babiš na historické návštěvě Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš na historické návštěvě Bílého domu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA V den, kdy se premiér Andrej Babiš chystal na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, započala v Brně obří operace olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mířila na brněnské podnikatele a mimo jiné i na politiky hnutí ANO.

„Opravdu mě to štve, protože jako hnutí máme čistý štít. Vždycky jsem říkal, že pokud by došlo ke korupci u našich lidí, zbavíme se jich okamžitě,“ reagoval Babiš na aktuální zásah v rozhovoru s LN, který vznikl během jeho zpáteční cesty z USA.

  • Jakou náladu měl přezident Trump při jednání s Babišem?
  • Koupí Česko americké vrtulníky?
  • Proč Babiš navštívil ústředí CIA?

Čtěte velký rozhovor s Andrejem Babišem v pondělních Lidových novinách.

Brněnská kauza má několik větví. Jedna je zaměřena na mýtnou zakázku a na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle deníku Právo zachytili vyšetřovatelé v odposleších z listopadu 2017 Jaroslava Faltýnka, druhého muže hnutí, na schůzkách s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem aKarlem Faixem, šéfem firmy Kapsch, která dosud mýto provozuje. Podle listu se Faltýnek sešel nejprve s Faixem, následně s Rafajem. „Faltýnek řekl Rafajovi, že je potřeba udělat to, co chce Kapsch,“ shrnuli podle deníku vyšetřovatelé obsah hovoru.

Faltýnek potvrdil, že se scházel se všemi zájemci o tendr. „Chtěl jsem najít to nejlepší řešení,“ uvedl v pátek ve sněmovně. Premiérovi se ale jeho iniciativa nelíbí. „Podle mého názoru neměl suplovat ministra Ťoka,“ konstatoval Babiš.

Toho premiér vyzval, aby neprodleně odvolal z dozorčí rady ČD Cargo radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO), jehož se dotýká druhá větev kauzy. V té jde o zakázky v moravské metropoli, zejména ve zmíněné městské části. „Založil jsem hnutí proti korupci a je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš ve Washingtonu s manželkou. V pozadí Bílý dům a Washingtonův...
Premiér Andrej Babiš v Oválné pracovně Bílého domu.

Podle informací LN byl Švachula vyšetřovateli odposloucháván. Na základě toho získali policisté poznatky týkající se Petra Rafaje – šéfa ÚOHS, kterého podle zdrojů redakce pojí se Švachulou blízký kontakt. Jisté je, že brněnský politik brzy přijde minimálně o jednu prestižní funkci.

„Požádal jsem České dráhy (jediného akcionáře ČD Cargo – pozn. red.), ať členství pana Švachuly v dozorčí radě ČD Cargo řeší,“ napsal LN ministr dopravy Dan Ťok. Uposlechl tak výzvu premiéra Babiše, aby Švachulu zbavil funkce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!