11. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Premiér Babiš: ANO se musí zbavovat korupčníků

Český premiér Andrej Babiš na historické návštěvě Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš na historické návštěvě Bílého domu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA V den, kdy se premiér Andrej Babiš chystal na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, započala v Brně obří operace olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mířila na brněnské podnikatele a mimo jiné i na politiky hnutí ANO.

„Opravdu mě to štve, protože jako hnutí máme čistý štít. Vždycky jsem říkal, že pokud by došlo ke korupci u našich lidí, zbavíme se jich okamžitě,“ reagoval Babiš na aktuální zásah v rozhovoru s LN, který vznikl během jeho zpáteční cesty z USA.

  • Jakou náladu měl přezident Trump při jednání s Babišem?
  • Koupí Česko americké vrtulníky?
  • Proč Babiš navštívil ústředí CIA?

Čtěte velký rozhovor s Andrejem Babišem v pondělních Lidových novinách.

Brněnská kauza má několik větví. Jedna je zaměřena na mýtnou zakázku a na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle deníku Právo zachytili vyšetřovatelé v odposleších z listopadu 2017 Jaroslava Faltýnka, druhého muže hnutí, na schůzkách s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem aKarlem Faixem, šéfem firmy Kapsch, která dosud mýto provozuje. Podle listu se Faltýnek sešel nejprve s Faixem, následně s Rafajem. „Faltýnek řekl Rafajovi, že je potřeba udělat to, co chce Kapsch,“ shrnuli podle deníku vyšetřovatelé obsah hovoru.

Faltýnek potvrdil, že se scházel se všemi zájemci o tendr. „Chtěl jsem najít to nejlepší řešení,“ uvedl v pátek ve sněmovně. Premiérovi se ale jeho iniciativa nelíbí. „Podle mého názoru neměl suplovat ministra Ťoka,“ konstatoval Babiš.

Toho premiér vyzval, aby neprodleně odvolal z dozorčí rady ČD Cargo radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO), jehož se dotýká druhá větev kauzy. V té jde o zakázky v moravské metropoli, zejména ve zmíněné městské části. „Založil jsem hnutí proti korupci a je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš ve Washingtonu s manželkou. V pozadí Bílý dům a Washingtonův...
Premiér Andrej Babiš v Oválné pracovně Bílého domu.

Podle informací LN byl Švachula vyšetřovateli odposloucháván. Na základě toho získali policisté poznatky týkající se Petra Rafaje – šéfa ÚOHS, kterého podle zdrojů redakce pojí se Švachulou blízký kontakt. Jisté je, že brněnský politik brzy přijde minimálně o jednu prestižní funkci.

„Požádal jsem České dráhy (jediného akcionáře ČD Cargo – pozn. red.), ať členství pana Švachuly v dozorčí radě ČD Cargo řeší,“ napsal LN ministr dopravy Dan Ťok. Uposlechl tak výzvu premiéra Babiše, aby Švachulu zbavil funkce.

Najdete na Lidovky.cz