Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Každé desáté výživné nedosáhne ani tisícovky. Na alimentech občas dluží partnerovi přes 100 tisíc Čechů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Monika z Berouna vychovává po rozvodu sama dvě děti. „Tátu neviděly od roku 2011, na výživném jim dluží asi 300 tisíc,“ popisuje Monika. Aby mezeru v rozpočtu zacelila, má v práci vedle hlavního úvazku i dvě brigády.

Takové příběhy nejsou v Česku ojedinělé. Podle odhadů Asociace neúplných rodin je tu zhruba 115 tisíc občasných anebo stálých dlužníků na výživném.

Liknavost v plnění povinností vůči dětem ústí v tristní stav, kdy každý desátý samoživitel dostává měsíčně na péči méně než tisíc korun. „Nejnižší částka, se kterou klient do našeho programu vstoupil, bylo 65 korun měsíčně. S maximálně pětistovkou na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý samoživitel,“ říká Iveta Novotná, ředitelka organizace Vaše výživné. Ta bezplatně pomáhá matkám či otcům, jejichž partner zahálí.

Nevybíravé triky

Při snaze vyhnout se placení občas lidé sahají po nevybíravých tricích anebo jsou tu jiné komplikace, jak dokládá zkušenost Moniky. „Bývalý manžel je řidič kamionu, exekutor tedy může postihnout jen minimální mzdu, kterou má ve smlouvě. Posílá nám 2200 korun,“ vysvětluje Monika. Otec dětí ale disponuje každý měsíc vyšší částkou, jenže většinu výplaty dostává od zaměstnavatele formou diet. „Exmanžel má přes 30 tisíc na svou stravu v zahraničí a já doma pro děti čtyři tisíce,“ dodává.

„Většinou se setkáváme s tím, že opatrovnické soudy tuto část výplaty neberou v potaz,“ potvrzuje Novotná. Je to podle ní i tím, že příslušné soudy jsou přetížené a případy posuzují „tabulkově“.

Potíž dle asociace spočívá i v tom, že podat trestní oznámení lze na rodiče neplatiče, až když nic nepošle čtyři měsíce v řadě. Časový horizont se ale posune pokaždé, když se byť malý kousek dluhu splatí. Proto by podle odborníků mělo větší smysl, aby se zanedbání povinné výživy řídilo spíš podle výše dlužné částky; dosáhne li šesti tisíc, bude to trestné.

Ministerstva práce a spravedlnosti připravují několik legislativních změn. Například zálohované výživné.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...