2. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Milionové pikle pokladníka TOP 09. Tajemství domu na Vinohradech

Pavel Severa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Severa. | foto: TOP 09Reprofoto

PRAHA Dům číslo 5 v Balbínově ulici na pražských Vinohradech se stává politicky exponovanou adresou. Nejdříve se vynořil jako místo, kde se nachází apartmán, jehož prodej exžalobkyni Renatě Vesecké opomněl v majetkovém přiznání uvést Tomio Okamura z SPD. Teď se stejná adresa, ale jiný byt objevuje v dalším problematickém příběhu – a ve spojení s TOP 09.

Když TOP 09 potřebovala před nynějšími sněmovními volbami peníze na kampaň, nevydal se její generální sekretář Pavel Severa do banky, ale na policii. Zmíněným vinohradským bytem chtěl ručit za úvěr na agitaci. Nemohl, protože nemovitost uvízla ve vyšetřování.

Policejní zájem se na generálního sekretáře TOP 09, který má na starosti provoz a peníze strany, upřel před dvěma lety, kdy na něj podala trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi. Ten stejně jako Severa pocházel z Litomyšle a byli to staří přátelé. Policie řešila podezření Švecovy rodiny, že Severa z podnikatele vylákal podpis směnek na zhruba 10 milionů korun, když už byl Švec v těžkém stadiu alkoholismu. Za pražský byt, u něhož je jako majitelka vedená Severova tchyně, dostal údajně Švec zaplaceno jednou ze sporných směnek.

Severa: Vdova jen nechce platit manželovy dluhy

Případ kriminalisté v červnu odložili kvůli absenci přímých důkazů, ale s tím, že „zjištěný skutkový stav vykazuje nemálo pochybností, rozporů i listinných důkazů, které vnášejí do verze podezřelého Pavla Severy ke sporným směnkám podezření, že si tyto směnky opatřil nezákonným způsobem, nikoli jejich paděláním, ale jejich vylákáním na Zdeňku Švecovi podvodným způsobem, zřejmě v tísnivé situaci,“ píše se v usnesení, s jehož zněním se LN mohly seznámit.

Severa odmítá, že by na něm lpělo podezření, a uvádí, že se ho Švecova vdova snaží kriminalizovat, aby nemusela platit manželovy dluhy.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dává od Severovy kauzy ruce pryč. „Soukromoprávní spory členů strany mě nezajímají. Takovou věc může rozhodnout jen soud. Nikdo jiný,“ řekl Kalousek.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz