Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
2. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Milionové pikle pokladníka TOP 09. Tajemství domu na Vinohradech

Pavel Severa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Severa. | foto: TOP 09Reprofoto

PRAHA Dům číslo 5 v Balbínově ulici na pražských Vinohradech se stává politicky exponovanou adresou. Nejdříve se vynořil jako místo, kde se nachází apartmán, jehož prodej exžalobkyni Renatě Vesecké opomněl v majetkovém přiznání uvést Tomio Okamura z SPD. Teď se stejná adresa, ale jiný byt objevuje v dalším problematickém příběhu – a ve spojení s TOP 09.

Když TOP 09 potřebovala před nynějšími sněmovními volbami peníze na kampaň, nevydal se její generální sekretář Pavel Severa do banky, ale na policii. Zmíněným vinohradským bytem chtěl ručit za úvěr na agitaci. Nemohl, protože nemovitost uvízla ve vyšetřování.

Policejní zájem se na generálního sekretáře TOP 09, který má na starosti provoz a peníze strany, upřel před dvěma lety, kdy na něj podala trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi. Ten stejně jako Severa pocházel z Litomyšle a byli to staří přátelé. Policie řešila podezření Švecovy rodiny, že Severa z podnikatele vylákal podpis směnek na zhruba 10 milionů korun, když už byl Švec v těžkém stadiu alkoholismu. Za pražský byt, u něhož je jako majitelka vedená Severova tchyně, dostal údajně Švec zaplaceno jednou ze sporných směnek.

Severa: Vdova jen nechce platit manželovy dluhy

Případ kriminalisté v červnu odložili kvůli absenci přímých důkazů, ale s tím, že „zjištěný skutkový stav vykazuje nemálo pochybností, rozporů i listinných důkazů, které vnášejí do verze podezřelého Pavla Severy ke sporným směnkám podezření, že si tyto směnky opatřil nezákonným způsobem, nikoli jejich paděláním, ale jejich vylákáním na Zdeňku Švecovi podvodným způsobem, zřejmě v tísnivé situaci,“ píše se v usnesení, s jehož zněním se LN mohly seznámit.

Severa odmítá, že by na něm lpělo podezření, a uvádí, že se ho Švecova vdova snaží kriminalizovat, aby nemusela platit manželovy dluhy.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dává od Severovy kauzy ruce pryč. „Soukromoprávní spory členů strany mě nezajímají. Takovou věc může rozhodnout jen soud. Nikdo jiný,“ řekl Kalousek.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...