12. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Rektor ČVUT volá na pomoc Merkelovou. Do sporu o robotické centrum vstupují i Zeman a Babiš

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: ČTK

PRAHA Názvem je to České vysoké učení technické (ČVUT), ale ve dvou velkých případech se široce rozkročilo i do zahraničí. Za prvé: miliardový projekt na výzkum průmyslových robotů, jenž zajímá i okolí kancléřky Angely Merkelové a dotýká se česko-německých vztahů. Za druhé: ve dvoumiliardovém výzkumu leteckých motorů s firmou GE Aviation se zase hraje o vazby s USA.

I to je důvod, proč se o složité dění na ČVUT čím dál více zajímají vrcholní čeští státníci, jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak prezident Miloš Zeman. Spouštěčem bylo červnové rozhodnutí rektora Vojtěcha Petráčka odvolat Vladimíra Maříka, vlivného šéfa centra CIIRC, jež má s Němci bádat. Zeman se v úterý s Maříkem sešel, zastal se jej, a navíc se vyslovil i pro změnu statusu centra, aby mohlo získat 1,3 miliardy korun z EU na spolupráci s vědci ze Saarbrückenu. 

„V centru CIIRC nám hrozí mezinárodní ostuda a ztráta několika set milionů korun (...) Rektor udělal odvoláním Maříka zbrklé rozhodnutí a nyní se narychlo a nesmírně komplikovaně hledá řešení,“ řekl LN premiér Babiš, jenž jednal i na senátu ČVUT. Rektor Petráček tvrdí, že kolují jednostranné informace; bojí se vyvedení centra ze školy. A sám navrhuje řešení. Hodlá o něm jednat se šéfem partnerského ústavu DFKI Wolfgangem Wahlsterem, jenž je též poradcem Merkelové.  

„Abych projekt zabezpečil mezinárodně, už jsem se k paní kancléřce Merkelové osobně objednal,“ říká rektor Petráček v rozhovoru pro LN, kde se také vyjadřuje k více než miliardovému závazku univerzity vůči státu v případě výzkumu motorů spolu s GE. „Obě kauzy se musejí řešit. Variant je více,“ říká Babiš, jenž k jednání zmocnil ministryni průmyslu Martu Novákovou a místopředsedu vládní výzkumné rady Karla Havlíčka. Sejít se mají v pondělí.

  • 4Diskuse