4. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Žalobce oživil kauzu pokladníka Severy, tehdejšího generálního sekretáře TOP 09

Pavel Severa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Severa. | foto: TOP 09Reprofoto

PRAHA  Poprvé upřela policie pozornost na Pavla Severu před dvěma lety. Tehdy podala na generálního sekretáře TOP 09, který má na starost provoz a peníze strany, trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi.

Vysoce postaveného politického manažera, který původně v barvách KDU-ČSL strávil v poslaneckých lavicích téměř 18 let, vdova podezírala, že po jejím zesnulém manželovi podvodně vylákal podpis na směnky v hodnotě 10 milionů korun. Policie letos v červnu případ pro nedostatek důkazů odložila. Jak ale nyní zjistily LN, státní zástupce vyšetřování znovu otevřel.

Podle usnesení Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, do kterého měly LN možnost nahlédnout, byly v rozhodnutí o odložení případu zásadní nedostatky. Žalobce Radek Soukup například upozornil, že výrok policejního orgánu a jeho odůvodnění jsou ve vzájemném rozporu. Zjednodušeně – v celém textu je argumentováno pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu, na závěr ale konstatován pravý opak.

Otáčí i vedení strany

Pohled na kauzu pokladníka parlamentní strany změnilo i vedení TOP 09. Zatímco bývalý předseda Miroslav Kalousek tvrdil, že ho soukromoprávní spory členů strany nezajímají, jeho nástupce Jiří Pospíšil nechce nad věcí zavírat oči. „Pokud se potvrdí závažné pochyby, pan Severa může samozřejmě těžko vykonávat roli generálního sekretáře,“ řekl LN Pospíšil. Ten Kalouska v čele strany vystřídal po říjnovém volebním debaklu.

Pospíšil si hodlá celou kauzu podrobně prostudovat. Pavel Severa změnu v kauze odmítl komentovat.

Najdete na Lidovky.cz