28. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman znovu tlačí Forejta do Vatikánu, Slamečku chce poslat do Jižní Koreji

Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Svatý stolec už měl za to, že ošemetná situace kolem českého kandidáta na velvyslance ve Vatikánu se odblokovala. Po aféře s kompromitujícím videem, která stála bývalého prezidentského protokoláře Jindřicha Forejta hradní kariéru, učinilo centrum římskokatolické církve neoficiální náznak, aby Česko ani nezkoušelo posílat jeho nominaci.

Přesto je Forejtovo jméno znovu na pořadu, protože se stalo součástí politické přetahované a schválností.

Podle informací LN vláda vygenerovala nového kandidáta, aby se přemístil do sousedství s papežem – lidoveckého náměstka ministra zahraničí Václava Kolaju. Současně ovšem Hrad přišel s požadavkem na obsazení šéfa ambasády v Jižní Koreji.

Prezidentským přáním je, aby se tam velvyslancem stal Gustav Slamečka, exministr dopravy z úřednické vlády Jana Fischera a životní partner Jana Nováka, který na Hradě vede administrativní úsek a je pověřený řízením bezpečnostního odboru.

Lidovci a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle zdrojů LN odmítli Slamečku vybavit vládním souhlasem. A tak Hrad v rámci protivýpadu zablokoval Kolajův vatikánský výjezd s tím, že vláda má odeslat žádost o agrément pro Forejta. I když prezident a jeho okolí musí vědět, že je to neprůchozí.

„Situace kolem toho hodně vyeskalovala a není pravděpodobné, že by jedna nebo druhá strana ustoupila. V podstatě z toho plyne, že Pavel Vošalík z Vatikánu zase neodjede,“ sdělil LN důvěryhodný zdroj z diplomacie. Velvyslanec Vošalík letos načal desátý rok služby, standard je čtyři roky.

Oficiálně nikdo nemůže a nesmí delikátní vyjednávání o jakýchkoli velvyslancích komentovat, dokud není hotovo – to znamená, že adepta schválí mateřská země a svolení poskytne i ta hostitelská. Předčasná odhalování totožnosti kandidátů mohou být chápána jako nemístný nátlak.

Najdete na Lidovky.cz