10. září 2015 20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: Přijmeme nejméně deset tisíc syrských uprchlíků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama nařídil přípravit přijetí nejméně 10 000 syrských uprchlíků v USA v příštím rozpočtovém roce, který začíná 1. října. Řekl to ve čtvrtek podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Kongres bude podle něj muset v tomto směru přijmout patřičné finanční i bezpečnostní závazky.

Spojené státy poskytly od vypuknutí války v Sýrii před čtyřmi lety azyl zhruba 1500 běžencům.

Earnest dodal, že USA též dosud předaly asi čtyři miliardy dolarů (přibližně 96 miliard korun) humanitárním organizacím zajišťujícím pomoc pro imigranty v Evropě.

Na evropský kontinent míří tisíce uprchlíků ze zemí Blízkého východu, především Sýrie, a i z dalších válkou zmítaných států.

Makedonie chce plot

Makedonie uvažuje o tom, že po vzoru Maďarska vybuduje na hranicích plot ve snaze zastavit příval migrantů přicházejících hlavně z Řecka. Řekl to ve čtvrtek makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki v rozhovoru, který poskytl maďarskému týdeníku Figyelő.

„My také potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, abychom omezili ilegální překračování hranic... Ať už půjde o vojáky nebo o plot či o kombinaci obojího,“ prohlásil šéf makedonské diplomacie, aniž sdělil podrobnosti.

„V Evropě nepanuje shoda na tom, jak tuto věc vyřešit,“ posteskl si v této souvislosti Poposki v interview.

Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160 000 uprchlíků. Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.

Obnovený provoz v Dánsku

Dánská železniční společnost DSB ve čtvrtek obnovila normální přeshraniční spojení mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, které bylo ve středu kvůli stoupajícímu počtu běženců mířících přes Dánsko do Švédska zastaveno. Dánská policie mezitím oznámila, že již nebude bránit průchodu běženců na cestě do Švédska, uvedl portál The Local. Stockholm rozhodnutí kritizoval. Do Švédska od pondělí vstoupilo přes 3200 uprchlíků.

„Očekáváme, že vlaky mezi (dánským) Tinglevem a Padborgem/Flensburgem budou jezdit normálně,“ uvedla ve čtvrtečním prohlášení společnost DSB. Jezdit na této trati budou i mezinárodní expresy směřující do Kodaně.

Nadále však nefunguje vlakové spojení mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským městem Rödby na ostrově Lolland. Podle DSB mezinárodní expresy z Kodaně do Rödby sice jezdí, jejich pokračování mezi Hamburkem a německým Puttgardenem na ostrově Fehrman ale bylo přerušeno. Na této německé trati ale ostatní vlaky jezdí.

ČTK
  • 20Diskuse