Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Obama: Ve světě sílí nebezpečí teroristického jaderného útoku

Svět

  16:57
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu prohlásil, že ve světě sílí nebezpečí teroristického nukleárního útoku. Mezinárodní společenství by proto podle něj mělo přijmout kroky, aby této hrozbě předešlo. Příslušný závazek by mohl být učiněn už na nynější vrcholné schůzce 47 zemí světa v americkém hlavním městě.

S americkou vlaječnou na klopě. Barack Obama na summitu. foto: Reuters

Šéf Bílého domu chce naplnit plán, jenž představil loni v Praze, aby nebezpečné jaderné materiály ve světě byly pod kontrolou do čtyř let. Cílem je, aby teroristé těchto materiálů nemohli zneužít k jadernému útoku. "Dvě desetiletí po konci studené války prožíváme krutou ironii dějin: nebezpečí jaderné konfrontace mezi zeměmi kleslo, nicméně riziko jaderného útoku vzrostlo," citovala agentura Reuters z Obamova projevu.

Poznamenal také, že množství plutonia velké jako jablko by v nesprávných rukou mohlo zabít stovky tisíc lidí. "Pokud se k němu teroristé dostanou, použijí ho," varoval šéf Bílého domu. Na světě je nyní zhruba 2100 tun materiálů, jež lze využít k výrobě asi 120 tisíc bomb. Největší nebezpečí přitom představují jaderné materiály v politicky nestabilních zemích, jako je například Pákistán.

Obama s Janem Fischerem na jaderném summitu

Český premiér Jan Fischer podotkl, že teroristické útoky z poslední doby daly dostatečně najevo, že podobné hrozby nelze podceňovat. "Kdyby k tomu byl použit jaderný materiál, bylo by nepochybně mnohem hůře. Svět se tomu brání a hledá imunitu," řekl předseda vlády během summitu českým novinářům.

Výsledkem dnešní konference by tak měly být závazky zúčastněných zemí, jak na národních úrovních, tak na mezinárodní úrovni, že lépe zabezpečí své zásoby plutonia a obohacenému uranu a zabrání nelegálnímu obchodu s nimi či pašování těchto materiálů.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při pondělním zahájení summitu údajně požadoval, aby v mezinárodním právu byly nástroje, které umožní trestat země, jež svůj jaderný materiál zabezpečí nedostatečně. Ostatní účastníci summitu prý s tímto návrhem souhlasili.

Smějící se Obama. Společná fotografie státníků na Jaderném summitu

Nynější summit je podle Bílého domu součástí širšího úsilí současné americké administrativy o snížení jaderné hrozby ve světě; součástí tohoto úsilí je i nová rusko-americká smlouva o omezení jaderných arzenálů, která byla minulý týden podepsána v Praze. Na pondělní a dnešní schůzku ve Washingtonu by měla navazovat další jednání. Příští měsíc se pak v New Yorku uskuteční konference, která se bude zabývat další budoucností smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Obama v úvodu dnešního jednání uvedl, že pokračování washingtonského summitu se uskuteční za dva roky v Jižní Koreji.

"Nejsme tady proto, abychom si odváželi domácí úkoly. Nejsme součástí problému, jsme případně součástí řešení, které umíme. Náš veškerý jaderný materiál, ať už je to pro výzkum v Řeži anebo jaderný materiál v temelínské elektrárně, je zajištěn velmi bezpečně," uvedl Fischer.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...