Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Ohrožení národní bezpečnosti.‘ Hackeři získali data o francouzských jaderných elektrárnách

Francouzská jaderná elektrárna Fassenheim na hranicích s Německem. foto: wikimedia.org/Florival fr

PAŘÍŽ/PRAHA - Při útoku na francouzskou stavební společnosti se neznámému hackerovi podařilo získat tisíce tajných dokumentů. Byla mezi nimi i dokumentace ke dvěma jaderným elektrárnám nebo francouzským věznicím. Řada informací už unikla na německé servery.
  5:00

Neznámému hackerovi se v červnu letošního roku podařilo ukrást citlivé dokumenty francouzské stavařské společnosti Ingérop. Detaily operace však vypluly na povrch až nyní.

Britští hackeři umí ‚zhasnout’ Moskvu. Jako případnou odvetu za ruské akce

Kolektivnímu investigativnímu týmu novinářů z německého rozhlasu NDR, deníku Süddeutsche Zeitung a francouzského deníku Le Monde se podařilo odhalit, že k úniku došlo, a mluvčí společnosti Ingérop médiím potvrdil, že hackeři odcizili téměř 80 gigabytů dat. Celkem šlo prý o více než 11 tisíc souborů z desítek projektů.

Podle médií byly mezi daty i videozáznamy z přísně střeženého francouzského vězení, dokumenty o skladišti jaderného odpadu v Bure na severovýchodě Francie, nebo i osobní informace o více než tisícovce zaměstnanců společnosti Ingérop. Zároveň unikla i data o projektech ve Španělsku nebo Jižní Americe.

Podle deníku Le Monde se některé ukradené dokumenty měly týkat i jaderné elektrárny Fessenheim na hranicích s Německem. Napadená společnost prý okamžitě upozornila své zákazníky a doporučila jim, aby zvýšili ostrahu. Mluvčí se pokoušel únik omlouvat tím, že dokumentace částečně pocházela z plánovací fáze a mnohé úkony byly zamítnuty a neprovedeny.

Únik dat byl společností zaznamenaný relativně včas. Začátkem července se tak podařilo vyšetřovatelům najít jejich část v německém Dortmundu ve firmě, jež pronajímá servery, a z jednoho z nich získali data zpět. „Z pohledu francouzských úřadů by únik dat mohl ohrozit francouzskou národní bezpečnost,“ uvedla pro média vláda Severního Porýní-Vestfálska. 

Několik týdnů poté se totiž tisíce dokumentů uniklé z Ingérop začaly šířit po tzv. darknetu, tedy části internetu přístupné pouze za použití speciálního softwaru. Na internetu stále informace jsou, ale skryté. Každý z uživatelů by potřeboval přesnou adresu, aby se k nim dostal.

Únik kvůli lidské chybě

Týmu reportérů se podařilo zjistit, že data ze stavařské firmy unikla po tzv. phishingovém útoku, jde o podvodnou techniku používanou na internetu s cílem získat citlivé údaje týkající se elektronické komunikace. Většinou kvůli chybě některého ze zaměstnanců se dostane do interní sítě vir, který pak má přístup k datům celé společnosti.

Francouzská policie zatím případ odmítla jakkoliv komentovat. Podle zdrojů investigativních reportérů však celou záležitost řeší francouzská zpravodajská služba.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!