Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Český lev: Šarlatán se stal nejlepším filmem, nejvíce sošek získal snímek Krajina ve stínu

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila výsledky ankety Český lev. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Jako nejlepší celovečerní film roku 2020 v sobotu Česká filmová a televizní akademie vyhlásila snímek Šarlatán, Českého lva si za něj vedle producentů odnáší i režisérka Agnieszka Hollandová. Snímek o lidovém léčiteli proměnil pět cen ze 14 nominací. Nejvíce cen v sobotu na ceremoniálu v pražském Rudolfinu získal snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu, který měl nominací 15. Jeho tvůrci si odnesli šest cen včetně té za scénář a nejlepší ženský herecký výkon.
  20:50aktualizováno  21:00

Šarlatán měl spolu s filmem režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaným životem Václava Havla po 14 nominacích. Nejvíce nominací měl film Krajina ve stínu, posbíral jich 15. Proměnil cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, nejlepší scénář, střih, hudbu a kostýmy. 

Nejlepší mužský herecký výkon Trojan

Ocenění za  nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli si z udílení  odnesl Ivan Trojan za roli ve filmu Šarlatán. Trojan má už sedmého lva. Exceloval i Jiří Mádl, který si sošku odnesl za vedlejší roli ve filmu Modelář. Na cenu byl dříve nominován již čtyřikrát, nebylo to ale ze herecký výkon, dvakrát by nominován za režii a dvakrát za scénář.  

Oceněná byla herečka Magdaléna Borová za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Krajina ve stínu. Nejlepší herečkou, tentokrát ve vedlejší roli, se stala Petra Špalková za svou roli ve filmu Krajina ve stínu. Historické drama režiséra Bohdana Slámy je s 15 nominacemi favoritem 28. ročníku filmových cen.

Za nejlepší televizní seriál získali ocenění tvůrci seriálu Zrádci o boji policie s drogovou mafií, vznikl v České televizi podle reálných příběhů. Jako nejlepší studentský film byl vyhlášen film Adama Martince Anatomie českého odpoledne. Snaží se popsat českou povahu na epizodce z parného léta. Ten také získal cenu za nejlepší krátký film. 

Barevný sen bodoval mezi animovaným filmem

Za nejlepší animovaný film dostal uznání režisér, výtvarník a producent Jan Balej za snímek Barevný sen. Cena se letos udílela poprvé.  Cenu za nejlepší kameru dostal na Českých lvech Martin Štrba za film Šarlatán. Snímek režisérky Agnieszky Hollandové má celkem 14 nominací.

Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize dostaly při udílení výročních filmových cen Český lev všechny tři nominované projekty. Cenu si odnesli tvůrci internetového seriálu #martyisdead, který koncem minulého roku získal jako první český seriál mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů. 

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila výsledky ankety Český lev.
Česká filmová a televizní akademie vyhlásila výsledky ankety Český lev.

Osmidílný internetový thriller #martyisdead zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí a jejich fatální zásah do života dosud bezproblémového patnáctiletého Martina přezdívaného Marty. Natočil ho režisér Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka. 

Filmová akademie ocenila také projekt Film Naživo a Televize Naživo a filmové muzeum NaFilm.  Národní filmové muzeum (NaFilm) se otevřelo před dvěma lety v Praze. Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. Muzeum se připravovalo čtyři roky od doby, kdy s myšlenkou na ně přišli studenti Univerzity Karlovy.

Udílení 28. ročníku Českého lva.
Udílení cen Českého lva.

Televize Naživo patří k projektům, které se snažily v době pandemie přinášet kulturu k jejímu publiku novými cestami. Loni v listopadu spustila zvláštní kanál zaměřený na živé uvádění divadelních představení nebo koncertů. Televizi Naživo daly dohromady soubory Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost Heaven’s Gate režiséra Viktora Tauše, která již předtím přišla s projektem Film Naživo.

Cenu za vynikající kameramanské dílo získal Martin Štrba

Ten nabízel filmové či internetové přenosy divadelních představení natočených v neobvyklých místech namísto divadelního jeviště. Televize Naživo do druhé poloviny ledna odvysílala 59 premiér, z toho 21 přímých přenosů. V pořadech Naživo účinkovalo 518 vystupujících, její chod zajišťovalo přes 200 spolupracovníků.

Letošní 28. ročník udílení Českých lvů se konal v pražském Rudolfinu kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru za zvláštních bezpečnostních opatření a bez stovek jindy přítomných diváků. Na místě byly jen asi dvě stovky lidí, především nominovaných a předávajících. Všichni museli podstoupit test na covid-19, řádově několik lidí kvůli pozitivnímu výsledku pořadatelé na ceremoniál nepustili.

Favoritem letošního ročníku bylo právě Slámovo historické drama s 15 nominacemi. O jednu méně měl film režiséra Slávka Horáka Havel volně zpracovávající život prvního českého polistopadového prezidenta a příběh vyprávějící pohnutý osud nejednoznačné osobnosti léčitele Jana Mikoláška Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Ta se sobotního večera v Rudolfinu neúčastnila.

Přehled vítězů 28. ročníku filmových cen Český lev:

Nejlepší celovečerní film:

Šarlatán - producenti Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson

Nejlepší dokumentární film:

V síti - režie Barbora Chalupová, Vít Klusák; producenti Vít Klusák, Filip Remunda

Nejlepší režie:

Agnieszka Hollandová - Šarlatán

Nejlepší herečka v hlavní roli:

Magdaléna Borová - Krajina ve stínu

Nejlepší herec v hlavní roli:

Ivan Trojan - Šarlatán

Nejlepší herečka ve vedlejší roli:

Petra Špalková - Krajina ve stínu

Nejlepší herec ve vedlejší roli:

Jiří Mádl - Modelář

Nejlepší scénář:

Ivan Arsenjev - Krajina ve stínu

Nejlepší kamera:

Martin Štrba - Šarlatán

Nejlepší střih:

Jan Daňhel - Krajina ve stínu

Nejlepší zvuk:

Radim Hladík jr. - Šarlatán

Nejlepší hudba:

Jakub Kudláč - Krajina ve stínu

Nejlepší scénografie:

Martin Kurel - Marie Terezie II

Nejlepší kostýmy:

Zuzana Bambušek Krejzková - Krajina ve stínu

Nejlepší masky:

Adriana Bartošová, René Stejskal - Havel

Nejlepší televizní film nebo minisérie:

Herec - hlavní producenti Rastislav Šesták, Peter Bebjak, Kateřina Ondřejková; hlavní tvůrce Peter Bebjak

Nejlepší televizní seriál:

Zrádci - hlavní producenti Viktor Tauš, Jan Lekeš; hlavní tvůrci Viktor Tauš, Matěj Chlupáček

Nejlepší animovaný film:

Barevný sen - režisér, producent, výtvarník Jan Balej

Nejlepší krátký film:

Anatomie českého odpoledne - režie Adam Martinec; producent Matěj Paclík

Cena za mimořádný audiovizuální počin:

internetový seriál #martyisdead

projekt Film Naživo a Televize Naživo

filmové muzeum NaFilm

Cena za mimořádný přínos české kinematografii:

Hynek Bočan, režisér

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena):

Anatomie českého odpoledne - režie Adam Martinec

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena):

Krajina ve stínu - Jan Poukar (oceněný plakát)

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena):

V síti - Barbora Chalupová, Vít Klusák (ocenění režiséři)

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat