Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Pavla Kouteckého získal dokument Švéd v žigulíku. Film je sondou do zákulisí ruské automobilky

Kultura

  21:59aktualizováno  22:18
PRAHA - Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší celovečerní dokument získal Petr Horký. Porota ocenila jeho snímek Švéd v žigulíku, který je sondou do zákulisí obrody legendární ruské automobilky Lada. Krátkometrážní kategorii ovládl Matěj Šmelko s filmem Úhorná. Zvláštní uznání poroty získali Klára Tasovská a Lukáš Kokeš za snímek Nic jako dřív. Ceny byly předány v sobotu večer v ústeckém Činoherním studiu. Kouteckého cena je nově součástí festivalu ELBE DOCK.

Snímek Švéd v žigulíku je sondou do zákulisí obrody legendární ruské automobilky Lada. foto: https://www.youtube.com/watch?v=_G2D12ds9k0&t=45s

Porota vybírala z pětice nominovaných celovečerních dokumentů. Vítězný snímek reportéra Respektu Švéd v žigulíku je hlubokou zprávou o současném stavu Ruska. Snaha západního manažera, který se zasekává na zdánlivých maličkostech připomínajících sovětské pořádky, vyvolává na tvářích diváků úsměv.

Při výběru vítězného filmu se porota radila dlouho. Snímek Horkého zvítězil v poměru tři ku dvěma. Režisérskému duu Tasovská a Kokeš se porota za film Nic jako dřív rozhodla udělit zvláštní uznání. „Oceňujeme mimořádně poutavé obrazové zpracování, režijní citlivost při práci s jednotlivými charaktery, nezvykle velkorysou časovou investici při natáčení a zejména témata, která se v dokumentu podařilo s nepřehlédnutelnou empatií uchopit,“ uvedli porotci.

Z trojice nominovaných snímků v krátkometrážní kategorii porotce jednoznačně zaujala absolventská práce Matěje Šmelka z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Úhorná je podle porotců je kultivovaně natočenou sondou do krušného života obyvatel jedné slovenské vesničky.

Cena je udělována od roku 2007

Letošní ročník Ceny Pavla Kouteckého považují organizátoři za velmi silný. Třiaosmdesát snímků letos přihlásilo 104 tvůrců. „V české soutěži se letos sešly výjimečně kvalitní snímky od mladých režisérů - všechny nominované filmy jsou buď debuty, nebo druhé filmy režisérů. To je něco, na co se chceme i v budoucnu zaměřit. Festival ELBE DOCK i Cena Pavla Kouteckého se od příštího roku budou soustředit na nejmladší tvorbu a představí první a druhé celovečerní filmy režisérů z Česka i ze světa,“ dodala ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

Za 12 let existence má Cena Pavla Kouteckého vysoké renomé. Uděluje finanční ocenění pro režiséra vítězného celovečerního i krátkometrážního snímku (100 tisíc, respektive 40 tisíc korun). Vítězný snímek mohou návštěvníci festivalu ELBE DOCK zhlédnou v neděli odpoledne ve veřejném sále Hraničář. Část festivalu se na konec příštího týdne přesune do saských Drážďan. Cena spojená se jménem Pavla Kouteckého je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem.

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...