Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká kultura 2013: od Karla Malicha k Českému slavíkovi

Kultura

  10:00
Co zahýbalo českou kulturní scénou v uplynulém roce? Jaké ceny byly rozdány, které knihy, desky či výtvarné počiny zabodovaly?

Dlouhý prostor Jízdárny přechází ze tmy do světla a zdánlivě vrcholí rozměrnou plastikou puklého kruhu... foto: Adam Gebrian

Retrospektiva ukázala dílo Karla Malicha
Od 1. února do 5. května zaplnila prostor Jízdárny Pražského hradu sbírka děl českého výtvarného vizionáře a novátora Karla Malicha. Pastely, kresby a drátěné objekty umělce, který celý život usiluje o zhmotnění neviditelného, tvořily stěžejní část výstavy představujcí Malichovu tvorbu od 60. let. Expozice byla výjimečná i svým dynamickým architektonickým pojetím, o které se postaral Malichův žák Federico Díaz.

Malichovy pastely a kresby.

ČTĚTE TAKÉ

Televize HBO odvysílala palachovskou trilogii Hořící keř
23. 1. měl na obrazovkách premiéru třídílný snímek režisérky Agnieszka Hollandové Hořící keř o sebeobětování Jana Palacha a dalších událostech novodobých českých dějin. Film byl českými filmovými akademiky později vyslán do oscarových nominací, kde ale neuspěl z administrativních důvodů: byl vyřazen jakožto původně televizní dílo.

Minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř

Hudební cenu Vinyla získala kapela Květy
Nezávislé hudební ceny Vinyla, udělované 21. února hudebními kritiky, oceňovaly ve třech kategoriích: za desku roku kritici zvolili nahrávku Bílé včely od skupiny Květy, objevem roku se staly Planety a Počinem roku byly zvoleny vydavatelské aktivity Polí5.

Brněnská kapela Květy

ČTĚTE TAKÉ

Ceny Český lev za rok 2012 ovládl film Ve stínu
Filmem roku se při předávání filmových cen Český lev 2. března 2013 stala detektivka Davida Ondříčka Ve stínu, která získala celkem devět cen. Kromě ocenění za Nejlepší český film roku byl snímek oceněn také za režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk a výtvarné řešení. Film bodoval i na Cenách české filmové kritiky, kde získal ceny v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Parta kriminalistů ve filmu Davida Ondříčka Ve stínu

ČTĚTE TAKÉ

Ceny Alfreda Radoka putovaly do Dejvic
Divadlem roku bylo při slavnostním ceremoniálu v Divadle v Dlouhé 3. března vyhlášeno Dejvické divadlo. Inscenací roku se podle hlasování zúčastněných kritiků stal Ucpanej systém, hra Daniela Majlinga podle textu Irwina Welshe, kterou v Dejvicích nastudoval Michal Vajdička. Ivan Trojan dostal za roli Boha v této inscenaci cenu za mužský herecký výkon.

Ivan Trojan v inscenaci Ucpanej systém

ČTĚTE TAKÉ

Na cenách Thálie uspěl Krajčo a Míčová
23. března byly v Národním divadle předány ceny Thálie. V činohře získali ceny Gabriela Míčová a Richard Krajčo. Krajčo za roli Dennyho ve hře Deštivé dny, kterou uvádí v režii Janusze Klimszy pražské Divadlo Ungelt, Míčová za roli Romi v inscenaci Pražského komorního divadla Odpad, město, smrt. Za stejnou roli si odnesla také Cenu Divadelních novin i Českého lva za její ztvárnění ve snímku, který podle inscenace natočil Jan Hřebejk.

Gabriela Míčová v roli prostitutky ve filmu Odpad město smrt.

ČTĚTE TAKÉ

Festivalu spisovatelů se zúčastnil Orhan Pamuk
Turecký autor Orhan Pamuk, nositel Nobelovy ceny, byl hlavním hostem 23. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který proběhl ve dnech 17. až 19. dubna. Pamuk, který se nevyhýbá politickým tématům, se stal symbolem boje liberálního, proevropského Turecka proti Turecku nacionalistickému.

Turecký spisovatel Orhan Pamuk

ČTĚTE TAKÉ

Jiří Hájíček získal Cenu Magnesia Litera
Hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera 2013 získal 24. dubna román Jiřího Hájíčka Rybí krev, který vydalo nakladatelství Host. Cenu za prózu dostala Zuzana Brabcová za román Stropy, objevem roku se stal student scenáristiky na FAMU Jaroslav Žváček se svou prózou Lístek na cestu z pekla (Paseka), Literu za poezii dostal Jakub Řehák za svou druhou sbírku Past na Brigitu (vydalo fra).

Jiří Hájíček

ČTĚTE TAKÉ

Český úspěch na benátském bienále
Nejvýznamnější přehlídka současného umění, benátské bienále, které se konalo od 1. června do 24. listopadu,představilo v samostatných výstavách čtyři české umělce. Nositelky Ceny Jindřicha Chalupeckého Evu Koťátkovou a Kateřinu Šedou, dále fotografa Josefa Koudelku a Annu Zemánkovou (1908 - 1986), představitelku stylu art brut.

Výtvarnice Kateřina Šedá v akci.

ČTĚTE TAKÉ

Zemřel hudebník a básník Filip Topol
Ve věku 48 let zemřel 19. června zakladatel skupiny Psí vojáci, pianista, zpěvák, básník, příležitostný prozaik a jedna z nejvýraznějších osobností české předlistopadové neoficiální kultury, Filip Topol.

Filip Topol

ČTĚTE TAKÉ

V Ostravě zazněl pětihodinový koncert Philipa Glasse
Stěžejní dílo svého minimalistického období, monumentální skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974, předvedl 16. srpna v Ostravě se svým souborem americký hudebník Philip Glass. Pětihodinový večer ve vítkovické hale Gong trval s přestávkami do 23:30.

Americký hudebník Philip Glass se svým souborem odehrál pětihodinový koncert v...

ČTĚTE TAKÉ

Karlovarský festival ocenil Olivera Stonea i Travoltu
Americký režisér Oliver Stone, americký herec John Travolta a český kostýmní výtvarník Theodor Pištěk převzali ceny Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na 48. MFFKV, který se konal 28. června až 6. července. Velkou cenu získal maďarský film Velký sešit, za režii filmu Líbánky byl oceněn režisér Jan Hřebejk.

Americký herec a čerstvý držitel křišťálového globu za umělecký přínos světové kinematografii John Travolta.

ČTĚTE TAKÉ

Odvolání a znovuzvolení ředitele Národního divadla
Prvního srpna nastoupil do funkce ředitele Národního divadla Jan Burian, kterého v únoru jmenovala ministryně Alena Hanáková. Nový ministr kultury Jiří Balvín Buriana v den jeho nástupu odvolal, takže byl ve funkci pouhých osm hodin. Po protestech veřejnosti i divadelníků včetně výpovědí významných herců ministr své rozhodnutí změnil a po týdnu jmenoval Buriana zpět.

Ředitel ND Jan Burian a premiér v demisi Jiří Rusnok zahajují novou sezonu Národního divadla

ČTĚTE TAKÉ

Divadlo Na zábradlí: nový tým, nová éra
Legendární pražská scéna vstoupila do nové sezóny 2013/2014 s novým vedením a tvůrčím týmem. Na post ředitele nastoupil Petr Štědroň, uměleckou šéfkou se stala dramaturgyně Dora Viceníková a kmenovým režisérem Jan Mikulášek, kteří všichni přišli z úspěšného brněnského Divadla Reduta. Nahradili tak tým Doubravky Svobodové, která zastávala svůj post dvě desetiletí. 

Fotografie z představení Zlatá šedesátá

ČTĚTE TAKÉ

Festival dokumentárních filmů Jihlava vyhrál Petr Hátle
Nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2013 se stal na vyhlášení cen 28. října snímek Velká noc režiséra Petra Hátleho. Film sleduje noční život v pražských nočních ulicích. Cenu za přínos světové kinematografii získal režisér Jan Němec.

Z filmu Petra Hátleho Velká noc.

ČTĚTE TAKÉ

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Dominik Lang
Třiatřicetiletý umělec se dostal do finále prestižní tuzemské ceny pro mladé výtvarníky již potřetí. Ve své oceněné instalaci vystavené ve Veletržním paláci nazvané Východ Západ použil výstavní paneláže budovy, do nichž vyřezal dva kruhové otvory, jimiž procházely sluneční paprsky.

Organický průhled Dominika Langa

ČTĚTE TAKÉ

Český slavík v krizi: vítěz Klus, skandál s cenzurou
Fanouškovskou hudební anketu Český slavík vyhrál 24. listopadu Tomáš Klus, který tak po 13 letech sesadil Karla Gotta. Pár dní poté se Klus i další z ankety odhlásili na protest proti tomu, že pořadatelé vyloučili ze soutěže kontroverzního rappera Řezníka. Toho pořadatelé vyloučili kvůli propagaci extrémního násilí.

Tomáš Klus

ČTĚTE TAKÉ

Anketu LN Kniha roku vyhrál básník Bohdan Chlíbec
Vítězem letošní ankety LN Kniha roku se stala básnická sbírka Bohdala Chlíbce Zimní dvůr. V anketě bodoval například i Emil Hakl s románem Skutečná událost, Jiří Padevět s historickým bedekrem Průvodce protektorátní Prahou nebo Básně Zbyňka Hejdy.

Ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov s Martinem Reinerem a loňským laureátem Milošem Doležalem.

ČTĚTE TAKÉ

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...