Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Chlapec, krtek, liška a kůň. Vychází novodobý Malý princ

Obálka knihy Chlapec, krtek, liška a kůň. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

PRAHA - Malý princ A. de Saint-Exupéryho oslovil od roku 1943, kdy poprvé vyšel, miliony čtenářů po celém světě. Řada z nich je schopná z paměti citovat jednotlivé scény jako „Ale ne! Já nechci slona v hroznýši. Hroznýš je moc nebezpečný a slon zabere hodně místa. U mne doma je všechno malinké. Potřebuji beránka.” Ikonické ilustrace pozná i ten, kdo Malého prince nikdy neotevřel.
  15:30

Nakladatelství Pragma nyní vydalo knihu Chlapec, krtek, liška a kůň, která svými ilustracemi i jazykem Malého prince do jisté míry připomíná.

Ilustrace z knihy Chlapec, krtek, liška a kůň.

„Óda na nevinnost a laskavost vyprávějící o životních ponaučeních, která si již získala srdce více než milionu čtenářů. Kniha vypráví o přátelství mezi zvídavým chlapcem, lačným krtkem plným chuti do života, liškou, kterou strázně naučily ostražitosti, a moudrým, něžným koněm. Všichni čtyři objevují širý svět. Navzájem si kladou otázky. Cestou procházejí bouřemi. Učí se milovat. Tento univerzální, laskavý příběh je určen pro všechny čtenáře bez rozdílu věku,” uvádí nakladatelství Pragma.

Kniha začíná setkáním chlapce s krtkem, ke kterým se postupně přidá liška a kůň. Celá kniha je postavena na citaci životních mouder a rad. „Jednou z největších laskavostí je být laskavý sám k sobě,” pronesl krtek. „Každý se trochu bojí,” řekl kůň. „Ale společně se bojíme méně.” 

Ilustrace z knihy Chlapec, krtek, liška a kůň.

Knihu doprovodily ilustrace tuší.

Ilustrace z knihy Chlapec, krtek, liška a kůň.
Ilustrace z knihy Chlapec, krtek, liška a kůň.

Chlapec, krtek, liška a kůň je prvotinou anglického ilustrátora Charlieho Mackesyho. Překladu se zhostila Eva Klimentová. Kniha vyšla v původním znění v roce 2019, od té doby získala mezi čtenáři na popularitě. Uživatelé Goodreads jí udělili vysoké hodnocení 4,6 (z pěti).

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat