Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Činohra Národního divadla je ve stávkové pohotovosti

Kultura

  11:35
PRAHA - Na dnešní schůzce vedení divadla prý ministryně kultury Alena Hanáková neuvedla žádné důvody, které vedly k odvolání ředitele Černého.

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý foto: ČTK

Činohra pražského Národního divadla dnes v souvislosti s pátečním odvoláním ředitele divadla Ondřeje Černého vstoupila do stávkové pohotovosti. Na dnešní schůzce vedení divadla s ministryní kultury Alenou Hanákovou prý nebyly sděleny žádné důvody, které vedly k odvolání ředitele Černého.

Hanáková náhlé odvolání ředitele Černého odůvodnila tím, že počátkem roku zahájené spojování Národního divadla a Státní opery Praha nepostupuje dost rychle. Na jeho místo dočasně jmenovala ekonomického náměstka ministerstva kultury Martina Sankota. Černý v pondělí v ČRo-Radiožurnálu řekl, že Hanáková za důvod jeho odvolání uvede trestní oznámení kvůli opeře. Ministerstvo jeho názor zatím nekomentovalo.

O trestním řízení hovořil včera v rozhovoru pro Lidovky.cz i Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých - sdružení, které do vlády vyslalo ministryni Hanákovou.

Rozhovor s Petrem Gazdíkem čtěte zde:

Část politické a kulturní scény od neděle vyzývá ministryni Hanákovou k rezignaci. Odvolání Hanákové požadují také iniciátoři petice Národ sobě!. Vedení ND tvrdí, že Sankot není kompetentní k řízení ND a navíc výkonem této funkce dochází ke střetu zájmů. Trvá na tom, aby byl dočasným vedením Národního divadla pověřen někdo ze současného vedení a aby zástupci ND byli přizváni k výběru nového ředitele. "A zároveň trváme na tom, aby byl tento výběr transparentní a za spoluúčasti odborné veřejnosti a odpovídal běžným standardům ve významných evropských divadelních domech," dodal Staněk.

Státní opera Černého zachraňovat nechce

Odborové organizace Státní opery Praha (SOP) považují odvolání Černého za výhradní rozhodnutí současného ministerstva kultury. "V tomto ohledu naprosto odmítáme iniciativu za jeho záchranu, která není spontánní akcí zaměstnanců," uvedl Petr Pergel, předseda základní organizace Unie orchestrálních hudebníků ČR- SOP.

Odborové organizace SOP po celou dobu spojení Národního divadla a Státní opery požadují samostatnost SOP v čele s jejím bývalým ředitelem Radimem Dolanským.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!