Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deratizer na festivalu nezazněl, bubeník u Brichty možná končí

Kultura

  9:28
MALÁ SKÁLA - Diváci na koncertu Aleše Brichty a skupiny ABband se po půlnoci na dnešek při jejich vystoupení v rámci 17. ročníku hudebního festivalu Benátská noc v Malé Skále na Jablonecku nedočkali kontroverzní skladby Deratizer.

Aleš Brichta foto: www.brichta.czReprofoto

Nad pódiem pouze visel poutač s obalem stejnojmenného alba, jehož titulní píseň vyvolává kritiku pro svůj údajně rasistický nádech. Píseň už několik dní před vystoupením odmítl hrát autor hudby a bubeník skupiny ABband Lukáš Pavlík, kapela však podle Brichty byla připravena ještě v den koncertu spoluhráče přemlouvat.

Podle zákulisních zpráv Pavlík prohlásil, že pokud by se měla píseň hrát, okamžitě ve skupině skončí. Kapela se k situaci zatím nevyjádřila. "Je možné, že se Lukáš s kapelou rozloučí, budeme to řešit v nejbližších dnech," řekl po koncertu ČTK manažer ABbandu Martin Lukeš.

Rozruch kolem skladby Deratizer Brichta nijak nekomentoval ani z pódia, ve skladbě Princess kapela bubeníkovi dopřála dlouhé sólo odměněné potleskem několika tisíců přítomných fanoušků. Malou narážku si Brichta neodpustil pouze ve skladbě Cizinec ve vlastní zemi. "Je zajímavé, jak tím, co se kolem mě v poslední době děje, dostávají některé starší texty jiný význam," podotkl.

Text písně s refrénem "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizer" zkoumá policie, zda nejde o trestný čin. Nikdo zatím nebyl obviněn. Nařčení, že je rasistický, Brichta označuje za nesmysl. Podle něj je píseň namířena proti politikům.

"Hudbu jsem složil a natočil dříve, než Aleš Brichta tuto píseň otextoval.

S jejím obsahem jsem nebyl obeznámen a objevují se tam určité projevy, se kterými nesouhlasím," uvedl pro server Romea.cz Pavlík.

Brichta uvedl, že mu Pavlík sdělil, že má na rozdíl od něho celou hudební kariéru před sebou a nenechá se osočovat z rasismu.

Většina fanoušků se Brichty v diskusním fóru na www.brichta.cz zastává, a někteří dokonce požadují výměnu bubeníka. Brichta to zatím odmítal.

"Uvidíme, co nám k tomu řekne v rámci celé kapely. Třeba usoudí, že to bylo unáhlené rozhodnutí," uvedl před vystoupením na Benátské noci Brichta.

Ke skladbě Deratizer se před časem vyjádřila Dělnická strana (DS), jejíž předseda Tomáš Vandas uvedl, že DS považuje mediální humbuk kolem písně za hledání problémů tam, kde nejsou. Brichta se od DS distancuje.

Někteří publicisté upozorňují na možné zneužití písně ve volební kampani některých extremistických stran. "Když přijdou žádat o souhlas, tak jim ho nedám a tím to pro mě končí. Dělnická strana nebo Národní strana jsou party, které jsou mimo mě," prohlásil Brichta.

Deratizer vyvolává také odezvu mezi tuzemskými publicisty. Proti Brichtovi se ve svých prohlášeních postavili například redaktoři internetového metalového magazínu ABYSS. Jiní ho ale za rasistu nepovažují. Záležitost vyvolala velké diskuse.

"Myslím, že celá situace vznikla z toho, že je okurková sezona a některým lidem z médií se hodí do krámu, že mohou psát o něčem takovém a nezajímat se o věci, které považuju za mnohem podstatnější. To znamená politické kauzy, které se každý před volbami bojí otevřít," řekl Brichta.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat