Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo pod Palmovkou vsadí i na politický kabaret

Kultura

  16:30
PRAHA - Novým ředitelem libeňského Divadla pod Palmovkou se stane režisér Michal Lang. Rozhodli o tom radní hlavního města, kteří tak potvrdili rozhodnutí výběrové komise.

Režisér Michal Lang foto: MAFRA - Viktor Chlad

Rada města v úterý jednala i přesto, že TOP 09 v pondělí vypověděla koaliční smlouvu s ODS o vládě na radnici. "Na základě výsledků výběrového řízení komise rady hlavního města doporučila nadpoloviční většinou hlasů jmenovat do funkce ředitele Michala Langa," píše se v dokumentu, který radní projednali.

Lang nastoupí na místo ředitele 1. září 2013 a vystřídá ve funkci Petra Kracika. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem sedm uchazečů. Kromě Langa a Kracika se přihlásil rovněž herec Josef Hervert a herec Divadla Na zábradlí Miloslav Mejzlík. Přihlásila se i bývalá ředitelka děčínského divadla Janeta Benešová.

Lang (1964) se kromě divadelní režie věnuje i psaní her a skládání hudby. V minulosti působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v pražském Činoherním klubu, v Divadelním sdružení CD 94 nebo v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

Návrat s Krvavou svatbou

Divadlo by mělo podle Langovy představy sledovat tři linie. Tou první je činohra, kdy bude uvádět jak klasická díla, tak současná i autorská dramata. "Tady budu garantem já. Druhou linii pak bude tvořit politický kabaret, kde bude garantem Tomáš Svoboda," řekl Lang. Třetí pak bude komunitní linie, kdy bude chtít divadlo poskytnout prostor zajímavým autorským projektům.

Jaké změny v divadle nový ředitel provede, zatím není jasné. "Změny budou, ale musím se nejdřív podrobně seznámit s divadlem, jeho situací a souborem. Navíc případné změny nejprve sdělím lidem v divadle," řekl Lang.

První titul, který se bude pod jeho vedením hrát, bude hra Krvavá svatba, ve které se do divadla vrátí jako host Vilma Cibulková. "Kromě ní se jako host vrátí Aleš Procházka a další lidé, kteří tvořili jeho tvář v době největší slávy v 90. letech," dodal nový ředitel.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...