Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dozvíme se konce Kafkových nedokončených děl? Soud rozhodl, že jeho utajené spisy skončí v Izraeli

Kultura

  12:46
ŠVÝCARSKO/IZRAEL - Část dosud nezveřejněných rukopisů Franze Kafky, která je od 50. let minulého století v bankovních sejfech v Curychu, by měla být předána izraelské Národní knihovně. Rozhodl o tom minulý týden soud v Curychu. Ač obsah pozůstalosti v sejfech není znám, někteří doufají, že se z ní dozví konce Kafkových nedokončených románů.

Portrét Franz Kafky z jeho cestovního pasu, z roku 1917, tj. z doby, kdy bydlel v Siřemi. foto: archiv Jana Jindry

„Vítáme verdikt švýcarského soudu, který spojil všechny předchozí rozsudky soudů izraelských,“ komentoval nejnovější verdikt v dlouholetém sporu o Kafkovu pozůstalost David Blumberg, šéf správní rady izraelské Národní knihovny. Podle něj tak konečně bude moci knihovna získat tyto Kafkovy spisy a zpřístupnit je veřejnosti.

Portrét Franze Kafky z roku 1913.
Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby.

Oblastní soud v Curychu podle AP potvrdil dřívější izraelské verdikty a rozhodl, že některé bankovní schránky v Curychu s Kafkovými písemnostmi mohou být otevřeny a jejich obsah předán izraelské Národní knihovně. O dalších podrobnostech verdiktu agentura AP neinformovala.

Někteří jsou ale skeptičtí k tomu, že by spisy ze švýcarských sejfů odhalily něco nového ohledně pražského rodáka a židovského, německy píšícího spisovatele Kafky, který zemřel v roce 1924 v Rakousku na tuberkulózu. „Je velmi nepravděpodobné, že odhalíme neznámé Kafkovo mistrovské dílo, nicméně jsou to cenné materiály,“ uvedl znalec Kafkova díla, spisovatel a překladatel Benjamin Balint.

O Kafkovu pozůstalost vedla dlouholetý spor rodina Esther Hoffeové, která byla sekretářkou spisovatele Maxe Broda. Ten neuposlechl přání svého přítele Kafky zničit po smrti jeho dílo a místo toho část románů a povídek vydal. Když Brod v roce 1968 v Tel Avivu zemřel, uvedl podle pozdějších soudních verdiktů v závěti, že jeho pozůstalost včetně Kafkových spisů má být předána veřejnému archivu. Esther Hoffeová ale místo toho dílo rozprodávala v aukcích.

Například v roce 1988 podle deníku Haarec prodala Hoffeová rukopis Kafkova románu Proces za dva miliony dolarů (asi 45 milionů korun). Nový majitel ale předal tento rukopis německému literárnímu archivu v Marbachu, kde je dodnes.

Národní knihovna v Jeruzalémě rodinu Hoffeových zažalovala a izraelské soudy ve vleklém procesu nakonec rozhodly, že rodina nabyla Kafkovo dílo nelegálně. V roce 2016 izraelský nejvyšší soud definitivně přiřkl díla Národní knihovně v Jeruzalémě. Přesto knihovna k některým dokumentům v bankovních sejfech v Tel Avivu a Curychu stále neměla přístup.

Agentura AP dnes citovala i právníka rodiny Hoffeových, podle něhož nepřinese otevření sejfů v Curychu nic nového. Podle něj jsou v něm zřejmě jen kopie rukopisů, které už Hoffeová prodala.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat