Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekofilm promítne i stažené snímky. Drobil se brání, porotu prý neovlivnil

Slovensko

  13:08
TŘEBOŇ - Organizátoři Ekofilmu odmítají nařčení z politického ovlivňování festivalové poroty. Promítnou i pět filmů, které režiséři v úterý požadovali v otevřeném dopise stáhnout z programu festivalu. Ministr životního prostředí Pavel Drobil vydal dementi k obvinění z ovlivňování poroty ze strany ministerstva.

Tím organizátoři považují věc za uzavřenou. Nevidí důvod filmy přihlášené do soutěže stáhnout z programu. Sdělila to mluvčí festivalu Veronika Dušková.

Své filmy požadovali stáhnout ze soutěže i opakované projekce režiséři Filip Remunda, Martin Mareček, Vít Klusák, Ivo Bystřičan, Lucie Králová, Martin Dušek a Ondřej Provazník. Promítat se neměly, ale nakonec asi budou, filmy Auto*mat, Český mír, Doba měděná, Pahrbek český a Ženy SHR, které jsou na programu zařazeny od středy do pátku.

Dále čtěte:

"Mezinárodní porota je nezávislým subjektem, který rozhoduje svébytně o výsledních soutěže. Organizační tým přebírá od poroty závěrečný protokol o výsledcích udělených cen. Dílčí hodnocení z průběhu zasedání porotců je výhradně záležitostí interní komunikace mezi členy poroty," píše se v otevřeném dopise Ekofilmu.

Režiséři, kteří požadovali filmy stáhnout z projekce, podle organizátorů pracovali s dílčími informacemi, které nejsou objektivní. Režisérům napsali, že podpisem přihlášky osobně, nebo jménem přihlašovatele, potvrdili souhlas s promítáním snímků na festivalu. Vyzvali je, aby se neověřeným nařčením nesnažili narušovat průběh festivalu a jeho dlouholetou prestiž.

Drobil vyzval kritiky, aby řekli, kdo úkoloval porotu Ekofilmu
Drobil se dnes opět proti nařčení z ovlivňování poroty ohradil a vyzval své kritiky, aby zveřejnili jméno úředníka, který porotu údajně úkoloval. Podle internetového Deníku Referendum Drobil vzkázal porotcům, že nemá zvítězit film Martina Marečka Auto*mat. Navíc údajně doporučil, že cenu má získat český snímek, jenž nemá politický podtext.

Ministr řekl, že až do minulého týdne o Ekofilmu věděl pouze to, co mu podřízení po nástupu do funkce v červnu řekli. Rozhodl tehdy, že na koncepci festivalu nebude nic měnit, protože k tomu nemá důvod. Za kauzou vidí ministr prospěch a zviditelnění Strany zelených, jejímž vlivným členem kdysi byl Jakub Patočka z Deníku Referendum.

Ekofilm začal na jihu Čech v pondělí a potrvá do neděle. Přihlásilo se na něj 226 snímků ze 40 zemí. Do soutěže postoupilo 61 titulů. Ty hodnotí pětičlenná mezinárodní porota ve složení: scénáristka a režisérka Alena Činčerová, architekt Vlado Milunić, dokumentarista a producent Michael Havas, režisér a producent Ján Oparty (Slovensko) a francouzský dramaturg Jacgues Génot.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...