Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Emmy ovládly streamovací služby. Bodovaly seriály Koruna, Dámský gambit a Ted Lasso

Seriál Dámský gambit se věnuje šachu foto: Netflix

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích.
  10:47

Seriál Dámský Gambit vzbudil zájem o šachy. Na eBayi jsou herní soupravy hledané každých šest sekund

Seriál společnosti Netflix Koruna o britské královské rodině si po třech neproměněných nominacích vysloužil první vítězství v kategorii nejlepší drama, zatímco cenu za nejlepší minisérii si získal rovněž netflixovský Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z platformy Apple TV+ o příběhu amerického trenéra amerického fotbalu v anglickém prostředí.

Úspěchy slavily i hvězdy seriálu Koruna. Olivia Colmanová, představitelka královny Alžběty II., a Josh O’Connor jako princ Charles získali ocenění za nejlepší ženský a mužský výkon v hlavní roli v dramatu. Seriál o britské monarchii si připsal i obě ocenění pro herce ve vedlejší roli, která získali Tobias Menzies za ztvárnění prince Philipa a Gillian Andersonová jako někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.

„Nemám slov,“ řekl Peter Morgan, tvůrce a scenárista Koruny. Královské drama kromě všech ocenění za herecké výkony ve své kategorii posbíralo i ceny za scénář a režii a s přehledem tak opanovalo nedělní ceremonii.

Obálka knihy Dámský gambit.
Seriál Dámský gambit se věnuje šachu

Nejlepší herečkou v hlavní roli komediálního díla se stala Jean Smartová se seriálem Hacks, cenu pro nejlepšího komediálního herce si podle očekávání kritiků odnesl Jason Sudeikis za seriál Ted Lasso, kde ztvárnil stejnojmenného trenéra.

Ocenění za hlavní mužskou a ženskou roli v minisériích získaly známé postavy stříbrného plátna Kate Winsletová a Ewan McGregor. Zatímco Winsletová v krimi seriálu Mare of Easttown jako detektiv vyšetřovala vraždu, McGregor se převtělil do módního návrháře Halstona. Hlavní cenu této kategorie však získal Dámský gambit o šachové šampionce bojující se závislostí. Minisérie, jež získala i ocenění za režii, si zajistila celosvětovou popularitu a probudila nevídaný zájem o šachové kroužky.

Hvězdy televize se v neděli večer místního času sešly v Los Angeles poprvé od počátku pandemie covidu-19; loňský ročník se kvůli nepolevující nákaze konal on-line. Skrze obrazovku se letos z Británie připojila převážná většina herců a tvůrců Koruny.

Ani tentokrát se však slavnostní večer neobešel bez protikoronavirových restrikcí, účastníci i v omezeném počtu 500 osob museli dodržovat přísná hygienická opatření. Organizátoři podle agentury AP usilovali o pozitivně naladěný večer, který měl připomenout významnou roli, jež televizní produkce hrála během pandemie a opakovaných uzávěr.

Autor: