Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivan 'Magor' Jirous vyrazí na autorská čtení v USA a Kanadě

USA

  16:37
NEW YORK - Básník Ivan Martin Jirous, známý pod pseudonymem Magor, v prosinci vystoupí na několika autorských čteních ve Spojených státech a Kanadě. Během akce nazvané Magorův týden postupně navštíví New York, Chicago, Toronto a Ottawu.

'Magor' Jirous vyrazí na Magorův týden do Severní Ameriky. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Svou cestu po severoamerickém kontinentu zahájí legenda českého undergroundu 3. prosince na newyorské Kolumbijské univerzitě. Představí tu několik ukázek své tvorby z dob samizdatu, úryvky ze současné tvorby, a zejména básně ze své sbírky Magorovy labutí písně.

Pak jej od 4. do 11. prosince čekají vystoupení v Českém centru v New Yorku a na konzulátech v Chicagu a Torontu i velvyslanectví Ottawě. Představí na nich knížku veršů pro děti Magor dětem, kterou Jirous napsal v 80. letech jako politický vězeň ve Valdicích.

Pocta Magorovi

Na závěr cesty se vrátí zpět do New Yorku, kde pro něj České centrum uspořádá koncert Pocta Magorovi. Vystoupí na něm hudebníci reprezentující avantgardní a experimentální scénu, například saxofonista a kytarista Elliott Sharp.

"Martin Jirous je velký básník, významná osobnost české kultury, a my jsme velice rádi, že máme možnost jej představit v New Yorku. Magorovi zatím bohužel nevyšla celá knížka v anglickém překladu, takže budou uvedeny jednotlivé básně. Několik básniček pro děti v angličtině bude mít u nás premiéru," uvedla programová ředitelka Českého centra New York Pavla Niklová.

Magorova vizitka

Básník a publicista Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Patří mezi významné osobnosti českého undergroundu. V době normalizace byl několikrát vězněn. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...