Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivan 'Magor' Jirous vyrazí na autorská čtení v USA a Kanadě

Kultura

  16:37
NEW YORK - Básník Ivan Martin Jirous, známý pod pseudonymem Magor, v prosinci vystoupí na několika autorských čteních ve Spojených státech a Kanadě. Během akce nazvané Magorův týden postupně navštíví New York, Chicago, Toronto a Ottawu.

'Magor' Jirous vyrazí na Magorův týden do Severní Ameriky. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Svou cestu po severoamerickém kontinentu zahájí legenda českého undergroundu 3. prosince na newyorské Kolumbijské univerzitě. Představí tu několik ukázek své tvorby z dob samizdatu, úryvky ze současné tvorby, a zejména básně ze své sbírky Magorovy labutí písně.

Pak jej od 4. do 11. prosince čekají vystoupení v Českém centru v New Yorku a na konzulátech v Chicagu a Torontu i velvyslanectví Ottawě. Představí na nich knížku veršů pro děti Magor dětem, kterou Jirous napsal v 80. letech jako politický vězeň ve Valdicích.

Pocta Magorovi

Na závěr cesty se vrátí zpět do New Yorku, kde pro něj České centrum uspořádá koncert Pocta Magorovi. Vystoupí na něm hudebníci reprezentující avantgardní a experimentální scénu, například saxofonista a kytarista Elliott Sharp.

"Martin Jirous je velký básník, významná osobnost české kultury, a my jsme velice rádi, že máme možnost jej představit v New Yorku. Magorovi zatím bohužel nevyšla celá knížka v anglickém překladu, takže budou uvedeny jednotlivé básně. Několik básniček pro děti v angličtině bude mít u nás premiéru," uvedla programová ředitelka Českého centra New York Pavla Niklová.

Magorova vizitka

Básník a publicista Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Patří mezi významné osobnosti českého undergroundu. V době normalizace byl několikrát vězněn. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...