Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

2012: nová kniha cestovatele Stingla. Co předpověděli Mayové?

Kultura

  22:00
PRAHA - Populární cestovatel a etnograf Miloslav Stingl v Praze představil zatím svou poslední knihu nazvanou 2012 s podtitulem Mayové, jejich civilizace a zánik světa. Vypráví v ní o fenomenální indiánské kultuře Ameriky a zamýšlí se nad tím, co vlastně čeká lidstvo a celý svět 21. prosince 2012 v souvislosti s předpovědí Mayů.

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci foto: ČTK

Odpověď však čtenáři v knize nenaleznou - závěr si prý musí udělat každý sám. "Nemusí dojít ke katastrofě, možná jen k mravní a duchovní obrodě světa," vysvětlil. I proto by si podle něj každý měl "uklidit" sám v sobě a stát se lepším - má na to 575 dní.

Kniha z nakladatelství Jota vychází prakticky v předvečer Stinglových 80. narozenin, které oslaví v polovině prosince. Jubilující spisovatel proto na křtu v předstihu rozkrojil dort ve tvaru rozevřené knihy a ozdobený indiánskou čelenkou.

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci

Není to tak dlouho, co Stingl své bohaté cestovatelské zkušenosti a znalosti zúročil v knize nazvané Sex v pěti dílech světa. Poutavě v ní popisuje milostné a sexuální praktiky na pěti kontinentech a zabývá se svatebními či zásnubními rituály některých indiánských kmenů a afrických národů, nad nimiž člověk žasne.

"Tyto informace ale mám z druhé ruky," upozornil cestovatel, který v 50. letech navštívil kavkazské republiky SSSR, od 60. let opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii a absolvoval 14 cest kolem světa. Navštívil 151 zemí a v zahraničí strávil celkem devatenáct let. Jeden indiánský kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem a dal mu jméno Okima neboli "ten, který vede" - proto ta čelenka na narozeninovém dortu.

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci

Kmotrem knihy o Mayích byl Stinglův mladší kolega - cestovatel Jiří Kolbaba, který se na křest vrátil z Japonska; předtím byl už popáté v Mexiku, kde právě mayské památky navštívil. "Je mi velkým vzorem. To, co já dělám, je jen zlomkem toho, co dělá on," řekl o Stinglovi.

Miloslav Stingl napsal 41 knih, které vyšly ve třiceti jazycích ve 239 vydáních celkovým nákladem 17 milionů výtisků. Na svých cestách pořídil stovky hodin obrazových záznamů, které se staly i základem pro televizní seriály.

"Je to pro nás pocta vydávat jeho knihy, i proto chystáme už další," poznamenal majitel nakladatelství Marcel Nekvinda. Upozornil, že Stinglovou knihou o Mayích vstoupilo nakladatelství da dalšího milénia; je totiž 1001. titulem v pořadí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat