• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Populární Marfuša z ruské pohádky Mrazík. | foto: Lidové noviny

Jak překonat narcismus

Kultura
  •   9:00
Tak jsem díky Lidovkám konečně zhlédl tuto pohádku celou. Jako dítě jsem ji totiž neviděl, protože ruské filmy se v rámci bojkotování zásadně vypínaly, a to hned při úvodních titulcích. Na tuto domácí normu si vzpomenu, když se v souvislosti s reality show hovoří o tom, že děti by byly traumatizované tím, že by jako jediné ve třídě neviděly, jak se například Regina sprchuje.

Já jsem byl traumatizovaný vším možným, třeba hrou na klavír, ale rozhodně ne tím, že jsem měl v rámci třídy řadu prvenství -neviděl jsem Mrazíka, nikdy jsem nebyl s mávátky na Prvním máji, a navíc jsem jako jediný ministroval. Prostě s touto historií exota si dokáži lehce představit, jak svým dětem zdůvodním, že i ony budou jediné ve třídě, kdo nespatří Reginino poprsí.

 Heuristické návody jsou vždy jen přibližně správné, proto nepřekvapí, že v tomto případě bojkot ruské kultury nebyl namístě. Mrazík je opravdu hezká pohádka a stojí za to zapřemýšlet, proč rezonuje zrovna s českým srdcem, a třeba ruské nechává chladným.

 Důvody vidím tři. Na rozdíl od jiných ruských filmů má větší spád a není rozvláčná. Stejně jako v českých pohádkách zlé postavy nejsou démonické, ale spíš komické. Třetím důvodem je absurdita. Kdyby totiž Bibli psali Češi, a ne Židé, tak by nenapsali: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré.“ V české Bibli by stálo: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je naprosto absurdní.“ Například Nastěnka musí uplést punčochu, ale necinkat jehlicemi. Proto nepřekvapí, že se nám Mrazík líbí. Vždyť je to docela realistický film, že?

Mrazík očima...

...publicisty: Nekonečný seriál o jednom dílu

...filmové kritičky: Kdybych nebyl hlupákem, nestal bych se...

...diváka: Na Jaguščin hlas mi prosím nesahejte!

Z psychologického hlediska je Mrazík o překonání narcismu - častá diagnóza. Není divu, že se s ní i pohádky snaží vypořádat. Všimněte si, že Nastěnka rozmrzá, až když se jí Ivan omlouvá za své hulvátství. Jestliže jsou naši partneři zamrzlí, je dobré po vzoru Ivana zapřemýšlet, zda za tím nevězí naše sebestřednost.

 Když porovnáme chování Nasti a Marfuši k Mrazíkovi, můžeme tušit zdroj Nastina úspěchu. Svou mírností dosahuje víc než Ivan svou silou. Slunce se vrací, květy s ní komunikují, i Mrazík by pro ni udělal první poslední. Co naplat, zkrátka blaze tichým, neboť oni dostanou zemi za dědictví.

Originální pohledy na televizní Vánoce

Sobota 15. prosince:
Pyšná princezna

Pondělí 17. prosince:
Princezna se zlatou hvězdou na čele

Úterý 18. prosince:
Císařův pekař /Pekařův císař

Středa 19. prosince:
Mrazík

Čtvrtek 20. prosince:
Tři oříšky pro Popelku

Pátek 21. prosince:
Byl jednou jeden král

Sobota 22. prosince:
Hrátky s čertem

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat
Témata: pohádka, Bible, Vánoce