Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský Andy Warhol vystavuje ve Versailles. A francouzský šlechtic zuří

Kultura

  10:38
PAŘÍŽ - Francouzský šlechtic, který svůj původ odvozuje od krále Ludvíka XIV., se snaží zablokovat výstavu japonského umělce v zámku ve Versailles a získat soudní příkaz k jejímu zrušení.

Výstava japonského umělce ve Versailles. foto: Reuters

Práce Takešiho Murakamiho, který mísí klasické japonské umění se stylem komiksu manga, jsou ve Versailles k vidění do prosince. Ale podle prince Sixta-Henriho de Bourbon-Parme jsou Murakamiho jasně barevná díla zostuzením památky jeho předků, napsal zpravodajský server BBC News.

"Vystavováním ve Versailles dostanou umělci přidanou hodnotu ke svému dílu," řekl princ. "Nejsme proti modernosti v umění, ale proti způsobu myšlení, který francouzské kultuře nesvědčí a degeneruje ji," dodal.

Osmačtyřicetiletý Murakami je přezdíván "japonský Andy Warhol" a výstavy i exhibice už uspořádal po celém světě. Retrospektivu ve Versailles prý vnímá jako příležitost "interpretovat příběh Versailles japonskýma očima".

Dynastie Bourbon-Parme už jednou proti umělecké výstave ve Versailles bojovala. V roce 2008 synovec prince Sixta-Henriho, princ Charles-Emmanuel de Bourbon-Parme, usiloval o zákaz výstavy amerického sochaře Jeffa Koonse, ale u soudů neuspěl.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....