Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský Andy Warhol vystavuje ve Versailles. A francouzský šlechtic zuří

Kultura

  10:38
PAŘÍŽ - Francouzský šlechtic, který svůj původ odvozuje od krále Ludvíka XIV., se snaží zablokovat výstavu japonského umělce v zámku ve Versailles a získat soudní příkaz k jejímu zrušení.

Výstava japonského umělce ve Versailles. foto: Reuters

Práce Takešiho Murakamiho, který mísí klasické japonské umění se stylem komiksu manga, jsou ve Versailles k vidění do prosince. Ale podle prince Sixta-Henriho de Bourbon-Parme jsou Murakamiho jasně barevná díla zostuzením památky jeho předků, napsal zpravodajský server BBC News.

"Vystavováním ve Versailles dostanou umělci přidanou hodnotu ke svému dílu," řekl princ. "Nejsme proti modernosti v umění, ale proti způsobu myšlení, který francouzské kultuře nesvědčí a degeneruje ji," dodal.

Osmačtyřicetiletý Murakami je přezdíván "japonský Andy Warhol" a výstavy i exhibice už uspořádal po celém světě. Retrospektivu ve Versailles prý vnímá jako příležitost "interpretovat příběh Versailles japonskýma očima".

Dynastie Bourbon-Parme už jednou proti umělecké výstave ve Versailles bojovala. V roce 2008 synovec prince Sixta-Henriho, princ Charles-Emmanuel de Bourbon-Parme, usiloval o zákaz výstavy amerického sochaře Jeffa Koonse, ale u soudů neuspěl.

Autoři: ,

Byt 2+1 v Luštěnicích
Byt 2+1 v Luštěnicích

Luštěnice - Zelená, okres Mladá Boleslav
12 500 Kč/měsíc