Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Program Plzně 2015 zakončí prohlídky Loosových interiérů i snowboardová show

Kultura

  12:00
V sobotu 12. prosince se oficiálně završí program projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, který trval jedenáct měsíců. Symbolické rozloučení potrvá celý týden a nabídne různorodé akce - od prohlídek Loosových interiérů a promítání předpremiéry dokumentu o Adolfu Loosovi, přes vyprodané Operní Gala s Adamem Plachetkou a Plzeňskou filharmonií, zápis do České knihy rekordů s nejdelším fotoalbem složeným z fotek pořízených v Plzni 2015 až po snowboardovou show Horsefethers City JIB.

„Andělíčkové štěstí“ jsou součástí ozdoby exteriéru katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí. foto: Hedvika Petrželková

Během prohlídek Loosových interiérů při příležitosti 145. výročí narození Adolfa Loose si milovníci architektury budou moci prohlédnout bývalý byt manželů Krausových v Bendově 10, salon a jídelnu v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské 12 a prostorné dvougenerační apartmá Brummelova domu v Husově 58.

Jedna z ikon Loosova designu - lenoška z bytu na Klatovské třídě 455/12

Součástí programu budou také projekce dokumentu o Adolfu Loosovi přímo v interiéru v Bendově 10 (10/12 v 18.00 a 19.00, 11-12/12 v 18.00, nutná rezervace vstupenek předem). Slavnostní premiéra filmu proběhne v den, kdy by se slavný architekt dožil 145 let, tedy 10. prosince. Projekce 10. prosince v 19:00 se zúčastní i rakouský režisér filmu Peter Zach a berlínská producentka Jana Cisar.

“Nechystáme žádné opulentní oslavy, tímto programem poděkujeme Plzeňanům, návštěvníkům i partnerům za pozornost a podporu a společně si připomeneme zážitky z celého roku,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Navíc mohou návštěvníci západočeské metropole vidět další právě probíhající výstavy: Vznešenost & zbožnost v Západočeské galerii, stálou expozici Ladislava Sutnara v Západočeském muzeu nebo v prostoru DEPO2015 výstavy DOMUS - poutní místo současného designu, Plzeňské rodinné fotoalbum nebo obrovské sochy Čestmíra Sušky.

Autor celé instalace DOMUS v Depu 2015 - Werner Aisslinger - vystavuje uvnitř skleníku instalaci nazvanou Farm Chair.

V prostorách Depa 2015 jsou k vidění také kovové objekty Čestmíra Sušky.

Ve čtvrtek 10. prosince zahraje v prostoru DEPO 2015 kapela MTO Universal složená z členů Divadla Sklep v čele se zpěvákem Tomášem Hanákem.

V neděli 12. prosince od 15 hodin bude možné zhlédnout nejdelší fotoalbum složené z fotografií neopakovatelných zážitků z kulturou nabitého roku 2015. Fotoalbum, které se zapíše do České knihy rekordů, se rozvine ulicí Bedřicha Smetany, přes Kopeckého sady a Anglické nábřeží podél řeky až do DEPO2015. Návštěvníci si pak budou moci vybrat a odnést fotografie, které jim dobrovolníci z Klubu strážných andělů na požádání vystřihnou.

„Andělíčkové štěstí“ jsou součástí ozdoby exteriéru katedrály sv. Bartoloměje...
Mechanický stroj, na který si návštěvníci mohou zahrát Ódu na radost, stvořili...

Snowboardová show Horsefeathers City Jib se do Plzně vrací po sedmi letech, tentokrát do prostor DEPO2015. Pořadatelé spolu s Eiki Helgasonem, jedním z nejkreativnějších urban riderů současnosti, připravili urban contest s netradičním uspořádáním. 24 vybraných jezdců se utká o 5.000 EUR a na závěr na všechny diváky čeká speciální afterparty.

Autor: