Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zlínském festivalu uspěl film o milostném vzplanutí teenagerů

Kultura

  12:50
Nizozemský snímek Kluci byl nejúspěšnějším na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Film režisérky Mischy Kamp zvítězil ve čtyřech kategoriích. Získal hlavní cenu mezinárodní mládežnické poroty pro hraný film pro mládež, diváckou cenu pro nejúspěšnější hraný film, cenu ekumenické poroty a herec Gijs Blom získal Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v hraném filmu.

Z filmu Kluci režisérky Mischy Kampové. Film festival Zlín 2014 foto: Reprofoto

Film popisuje osudy dvou patnáctiletých chlapců-sportovců, kteří v sobě objevují homosexuální orientaci a musejí se s tím nějak vyrovnat. Podle programové ředitelky festivalu Markéty Pášmové jde o velmi citlivý snímek. Chválili jej také porotci. "Blom ukazuje, jaké je to žít v neustálém napětí. Pro mladého herce je těžká tak složitá role, nikdy však nepřehrával, je to velmi talentovaný herec," uvedl člen hlavní poroty, německý režisér Tomy Wigand.

Z filmu Kluci režisérky Mischy Kamp.

Zlatý střevíček pro nejlepší dětský film putuje do Číny

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti od odborné poroty získal francouzsko-čínský snímek Slavík. Zlatým střevíčkem za nejlepší hraný film pro mládež porota ocenila americký film Králové léta. Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal snímek české ilustrátorky, animátorky a režisérky Alexandry Hetmerové Mythopolis. "Nádherný film, vtipný, ale romantický, má styl a je originální, vizuálně to byla lahůdka," uvedl porotce Ralph Graham.

Cenu Hermíny Týrlové pro tvůrce animovaných filmů do 35 let získal maďarský film Zajíc a jelen. "Jedna postava byla udělaná ve 2D, druhá ve 3D, film byl tedy technicky smíšený, což je velmi těžké," řekl Graham. Diváci vybrali jako nejlepší animovaný film český snímek Zuzany Brachaczkové Ty se máš! Mezinárodní porotě v kategorii evropských debutů se nejvíce líbil švédský film Něha, zvláštní cenu poroty si odnesl britský film s tématikou uprchlíků Povolení k pobytu.

Mádlův debut získal dvě ceny

Snímek Jiřího Mádla Pojedeme k moři získal dvě ceny, za nejlepší hraný film pro děti ho označila mezinárodní dětská porota. Petr Šimčák v hlavní roli získal Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti. "Byl to skvělý výkon, který nás rozesmává i přivádí k slzám," podotkl Wigand.

Na festivalu hodnotí filmy také porota Evropské asociace dětského filmu (ECFA), její cenu si letos odnesl švýcarský film Zoe a já. V přehlídce studentských filmů Zlínský pes uspěl krátký animovaný film Jakuba Kouřila Malý Cousteau.

Letošní 54. ročník festivalu nabídl 365 filmů z 55 zemí, z toho asi 170 snímků bylo soutěžních. Projekce vidělo 42.000 diváků, festival navštívilo 107.000 lidí. Loni byl nejúspěšnějším britský snímek režiséra Ola Parkera nazvaný Teď a tady, získala tři ceny.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!