Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní galerie vypsala mezinárodní konkurz na ředitele sbírek

Kultura

  17:00
PRAHA - Pražská Národní galerie v Praze vypisuje výběrová řízení na pozice ředitelů Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění. ČTK to dnes řekla mluvčí NG Šárka Pleslová. Bývalé ředitele těchto sbírek ředitel NG Jiří Fajt odvolal loni v prosinci.

Veletržní palác, sídlo Sbírky moderního a současného umění Národní galerie foto: archiv LN

Jejich nástupci doplní pětici šéfů všech sbírek NG a ve spolupráci s Fajtem a hlavním kurátorem Adamem Budakem se budou podílet na restartu NG s ambicí dosáhnout postavení špičkové muzejní instituce v mezinárodním kontextu, stojí v inzerátu na obsazení ředitelských míst.

Jiří Fajt sliboval, že nové ředitele sbírek bude hledat mezinárodním konkurzem - přihláška do prvního kola musí obsahovat životopis i motivační dopis v anglickém jazyce, v angličtině musí být i seznam publikační činnosti, seznam realizovaných vědecko-výzkumných a výstavních projektů.

K tématu:

Silná osobnost s vlastní koncepcí

V inzerátu dále stojí, že NG hledá silné osobnosti schopné přinášet vlastní podněty a zároveň spolupracovat na koncepci tvorby, ochrany a prezentace sbírkových fondů. Posouzením uchazečů bude pověřena komise odborníků, její složení zatím zveřejněno není. Podrobné informace k výběrovému řízení jsou na webu Národní galerie v Praze. Fajt již dříve uvedl, že mezinárodním konkurzem chce v budoucnu obsadit i místa kurátorů, jejichž počet má být proti současnosti zhruba poloviční.

Historik umění Jiří Fajt nastoupil do čela NG loni v červenci a personální obměnu nejvyššího vedení avizoval od začátku svého působení. V září se funkce šéfkurátora ujal renomovaný kurátor Adam Budak. V prosinci Fajt odvolal ředitele tří zmíněných sbírek; v NG je ještě Sbírka orientálního umění a Sbírka grafiky a kresby. Tři odvolaní ředitelé Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová se veřejně proti Fajtově kroku bránili. Uváděli, že je v danou chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.

Jiří Fajt ale řekl, že s Vlnasem se na odchodu z NG ke konci roku dohodl už v červenci. Domluvili se podle něj na spolupráci na některých krátkodobých projektech. Na výměně Musilové se shodl s Adamem Budakem. Fajt tvrdí, že před svým rozhodnutím posuzoval výstavní a publikační činnost sbírky moderního umění, návštěvnost krátkodobých výstav i koncepci a výstavní dramaturgii. Ředitelce Sbírky umění 19. století Fajt nabídl místo kurátorky, která ho ale nepřijala. Jednou z věcí, kterou Fajt po svém nástupu kritizoval u kurátorů i vedoucích pracovníků NG, bylo přílišné sepětí s trhem, tedy především honorované vypracovávání posudků uměleckých děl prodávaných v aukcích.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...